Київ. 22 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Представники малого та середнього бізнесу відновлюють свою роботу: у третьому кварталі 2023 року тих, хто повноцінно працює, було 52%, що на 11 відсоткових пунктів (в.п.) більше, ніж у другому кварталі 2023 року, та на 24 в.п. – ніж рік тому.
Згідно з результатами нової хвилі щоквартального опитування Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) “МСБ в умовах війни”, 41% опитаних працюють із певними обмеженнями, а 7% не працюють зовсім.
“Тішить позитивна тенденція, що малий бізнес поступово відновлюється після надскладного 2022 року. Втім, ми бачимо, що багато МСБ усе ще не працюють на повну – таких майже половина”, – зазначили в асоціації.
На думку ЄБА, в цій ситуації важливо всіляко підтримувати підприємців і унеможливити будь-який адміністративний або корупційний тиск на МСБ.
“Це досі залишається проблемою для підприємців: 44% вважають, що корупція зростає, а це неприпустимо”, – наведено в релізі слова виконавчого директора Анни Дерев’янко.
Зазначається, що попри на складнощі підприємці поступово відновлюють і збільшують власні фінансові резерви. Так, кількість МСБ, які мають резерви на рік і більше, зросла за останні три місяці з 12% до 22%, тоді як кількість тих, хто взагалі не має резервів, скоротилася з 32% до 28%. П’ята частина опитаних (20%) має фінансові резерви на пів року, 23% – на кілька місяців і 3% – на один місяць.
У ЄБА зазначили, що 31% опитаних повідомляють, що їхній бізнес зазнав втрат безпосередньо внаслідок бойових дій. Загальні втрати бізнесу від війни продовжують залишатися досить значними: 44% оцінюють їх у суму до $50 тис., 13% – у діапазоні $50-100 тис., 24% повідомляють про втрати понад $100 тис. У 8% залишилися активи на окупованих територіях.
При цьому 43% опитаних МСБ повідомили, що планують вкладати кошти в розвиток власного бізнесу, 21% не планують цього робити, а 36% поки що не визначилися.
Говорячи про зарплату, в ЄБА зафіксували погіршення динаміки її виплат. За останні три місяці скоротилася кількість компаній, що виплачують заробітну плату в повному обсязі, – з 62% до 56%, тоді як з 16% до 24% збільшилася частка бізнесу, яка скорочує розмір зарплати. Не виплачують зарплату 5% (7% минулого кварталу), звільняють персонал – 12% (16% кварталом раніше).
Водночас 48% підприємців продовжують надавати фінансову підтримку ЗСУ, 19% підтримують власних працівників, залучених до оборони країни, ще 26% надають послуги, а 23% постачають продукцію захисникам і тим, хто її потребує.
У 37% опитаних компаній є мобілізовані до лав ЗСУ співробітники. Зокрема, у 15% їхня частка становить до 10% військовозобов’язаних працівників компанії, у 13% сягає 10-20%, у 5% – 20-40% і у 4% – понад 40%.
П’ята частина респондентів повідомила, що серед мобілізованих є критичні для роботи їхньої компанії фахівці, наприклад інженери, електрики, технологи, механіки, IT-фахівці, власники підприємств.
Опитування проводилося з 26 липня до 14 серпня серед фізичних осіб-підприємців, які є учасниками проєкту з підтримки малого та середнього бізнесу від ЄБА Unlimit Ukraine. В опитуванні взяли участь 95 підприємців.