Київ. 22 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Держпідприємство “Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки” (ДНТЦ ЯРБ) у складі чесько-українського консорціуму виконає експертизу звіту з аналізу безпеки щодо сумісності системи внутрішньореакторного контролю енергоблока №5 болгарської АЕС “Козлодуй” із ядерним паливом американської Westinghouse.
Як повідомила Державна інспекція ядерного регулювання України (Держатомрегулювання, ДІЯРУ) у телеграмі у вівторок, до складу консорціуму, крім ДНТЦ ЯРБ, увійшли українські та чеські підприємства групи компаній Energy Safety Group (ES Group Europe s.r.o.) та українське ТОВ “Група енергобезпеки”.
“ДНТЦ ЯРБ має висококваліфіковану та досвідчену команду професіоналів. Багаторічний досвід із ліцензування палива Westinghouse для українських реакторів ВВЕР і участь у програмі диверсифікації свіжого ядерного палива дає можливість поширювати напрацьовані підходи серед країн-партнерів”, – зазначили в ДІЯРУ.
Як пояснили в інспекції, досвід України з ліцензування та експлуатації “змішаних” паливних завантажень, коли в активній зоні одночасно експлуатується паливо кількох виробників, доводить, що країна є лідером у східній Європі в цьому напрямі.
“Саме тому до ДНТЦ ЯРБ звертаються АЕС, які обрали Westinghouse для диверсифікації ядерного пального на своїх майданчиках”, – наголосили в Держатомрегулювання.
Як повідомлялося, ДНТЦ ЯРБ візьме участь у проєкті APIS, що передбачає заміну російського постачальника ядерного палива “ТВЕЛ” на американську Westinghouse Electric Company для реакторів радянського виробництва ВВЕР на європейських АЕС.
“Проєкт APIS насамперед передбачає розробку конструкції палива нового покоління та регуляторної документації для його впровадження на реакторах типу ВВЕР європейських країн, які прагнуть зменшити, а то й усунути залежність від Росії”, – повідомив ДНТЦ ЯРБ.
Як пояснили на держпідприємстві, проєкт APIS реалізується за фінансової підтримки Єврокомісії. Він спрямований на впровадження безпечного постачання палива Westinghouse для реакторів і ВВЕР-440, і ВВЕР-1000. Проєкт розрахований на три роки. За цей час планується розробити всю необхідну регуляторну документацію для ліцензування та завантаження палива Westinghouse в активні зони ВВЕР європейських АЕС.
Джерело: https://t.me/snriugovua/865