Брюссель. 21 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Європейський союз і Сполучені Штати Америки заявляють про те, що їхня підтримка України в захисті її народу від російської війни залишається непохитною. Росію закликали негайно покласти край цій війні та вивести свої війська з української міжнародно визнаної території.
Про це йдеться у спільній декларації, ухваленій за підсумками саміту ЄС-США, який відбувся в п’ятницю у Вашингтоні.
“Сполучені Штати та Європейський Союз залишаються непохитними в нашій довгостроковій політичній, фінансовій, гуманітарній та військовій підтримці України та її народу в процесі захисту від незаконної та неспровокованої агресивної війни Росії. Ми спільно закликаємо Росію покласти край жорстокій війні і негайно, повністю і беззастережно вивести свої збройні сили, проксі і військову техніку з усієї міжнародно визнаної території України”, – йдеться в декларації.
США і ЄС зазначають, що прагнуть домогтися “максимально широкої міжнародної підтримки ключових принципів і цілей Формули миру України”. “Будь-яка ініціатива щодо всеосяжного, справедливого і сталого миру в Україні має ґрунтуватися на повній повазі до незалежності України, суверенітету і територіальної цілісності в межах її міжнародно визнаних кордонів і підтримувати всі цілі та принципи Статуту Організації Об’єднаних Націй”, – наголошується в документі.
Сторони також заявили, що зобов’язуються підтримувати Україну стільки часу, скільки буде потрібно для захисту її суверенітету і територіальної цілісності. “Ми визнаємо нагальну необхідність забезпечити, щоб Росія не досягла успіху в колапсі української економіки, і необхідність активізувати наші зусилля, щоб допомогти забезпечити допомогу, яка відповідатиме найнеобхіднішим потребам України”, – зазначено в декларації.
США та ЄС наголошують, що, будучи разом з Україною співголовами Міжвідомчої донорської Координаційної платформи, вони разом із Києвом працюють над українським планом, що також містить просування країни на шляху до ЄС, та який міститиме в собі набір короткострокових пріоритетних економічних реформ, реформ у сфері верховенства права та демократизації, а також “пріоритетний та добре скоординований підхід до відновлення і допомогу в реконструкції та інвестиціях”.
США та ЄС запевнили, що спільно з іншими міжнародними донорами продовжать надавати Україні фінансування для “досягнення цієї мети, зокрема й для того, щоб захистити, відремонтувати та відновити свій енергетичний сектор відповідно до вимог стандартів ЄС”.
“Ми визнаємо прихильність і прогрес України в її зусиллях із реформування, і наголошуємо на стратегічній важливості процесу вступу до ЄС”, – констатується в декларації.
Сторони також заявили, що Росія “повинна припинити свою агресію і повинна понести юридичні наслідки за всі свої міжнародно-протиправні діяння, зокрема відшкодувати збитки, завдані Україні”. “Ми єдині в нашій рішучості забезпечити повну підзвітність (Росії)”, – сказано в документі.
США і ЄС зазначили, що “зважаючи на терміновість спроб Росії зруйнувати українську економіку і триваюче невиконання Росією своїх зобов’язань у рамках міжнародного права, США і ЄС разом із нашими союзниками скликають наших експертів для вивчення варіантів своєчасної компенсації Україні за втрати, поранення і шкоду, що виникли в результаті агресії Росії”.
“Ми вивчаємо всі можливі шляхи для надання допомоги Україні відповідно до наших відповідних правових систем і міжнародного права. Ми теж працюємо разом зі світовою спільнотою над розв’язанням проблем енергетичної, економічної та продовольчої безпеки, які спричинені війною, обраною Росією, які особливо гостро постали у найбільш уразливих країнах, що розвиваються. Ми засуджуємо спроби Росії заблокувати експорт продовольства та її напади на потужності зі зберігання та відвантаження зерна в Україні з моменту її виходу з Чорноморської Зернової Ініціативи. “Шляхи солідарності” ЄС продовжують відігравати важливу роль у зміцненні глобальної продовольчої безпеки”, – сказано в декларації.
США та ЄС також повідомили, що в рамках зусиль з надання допомоги Україні в короткостроковій перспективі вони вивчать, як відповідно до чинного законодавства можуть бути спрямовані на підтримку України, її відновлення та реконструкцію доходи, що належать приватним підприємствам, і які походять “безпосередньо від знерухомлених російських суверенних активів і які не потрібні для виконання зобов’язань перед Росією”.
“Ми поглиблюватимемо нашу спільну роботу з тим, щоб підірвати спроможності Росії вести війну, підтримувати і розширювати свою оборонно-промислову базу і потенціал. Ті, хто допомагає Росії купувати предмети або обладнання для оборонно-промислової бази, підтримують дії, які підривають територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України. Сюди входять компанії, що постачають для Росії критично важливу сировину та високопріоритетні товари, а також фінансові установи та інші організації, що сприяють таким поставкам”, – наголошується в документі.
США та ЄС запевнили, що будуть “націлені на суб’єктів третіх країн, які матеріально підтримують російську війну”. “Ми продовжимо енергійно і спільно забезпечувати дотримання наших санкцій і експортного контролю та заходи щодо запобігання обходу санкцій. Наша спільна реалізація G7+ цінового обмеження морської доставки сирої нафти та нафтопродуктів російського походження сприяє стабільності енергетичного ринку, водночас зменшуючи спроможність Росії фінансувати свою незаконну війну”, – наголошується в декларації.