В Україні змінилися правила експорту агропродукції

Київ. 1 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Постанова Кабінету Міністрів України “Про реалізацію експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану” (№1132 від 31 жовтня 2023 року) оприлюднена на урядовому порталі й набула чинності.

Згідно з постановою, учасниками експериментального проєкту є суб’єкти агропромислового комплексу, які здійснюють експорт пшениці та меслину (код згідно з УКТЗЕД 1001), жита (1002), ячменю (1003), вівса (1004), кукурудзи (1005), соєвих бобів (1201), ріпаку (1205), соняшнику (1206 00), олії соєвої (1507), соняшникової (1512), ріпакової (1514) і макухової (2306), та зареєстровані в Державному аграрному реєстрі.

Документом також затверджено порядок реалізації експериментального проєкту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу (АПК) в умовах воєнного стану. Міністерству аграрної політики та продовольства, Державній митній службі та Державній податковій службі (ДПС) наказано протягом трьох робочих днів із дня набуття чинності постановою забезпечити щоденну електронну інформаційну взаємодію, зокрема, між базами Державного аграрного реєстру (ДАР) і ДПС.

До переліку верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу буде включено суб’єктів АПК, які зареєстровані в ДАР, набудуть статусу користувача реєстру та відповідатимуть низці критеріїв, зокрема сплачували податок на додану вартість станом на 23 лютого 2022 року й на дату формування електронного запиту до ДАР.

Крім того, компанія-експортер не повинна мати податкових боргів за платежем “Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов’язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства” (код платежу – 21081000). Стосовно неї не повинно бути актів податкового органу щодо невстановлення місцезнаходження платника податків у зв’язку з неможливістю проведення перевірки щодо дотримання валютного законодавства.

Верифікованим експортером визнають компанію, яка здійснила з 23 лютого 2022 року до 27 жовтня 2023 року (включно) операцію з експорту товару (товарів), за якою банк завершив валютний нагляд у межах встановлених НБУ граничних строків розрахунків за операцією з експорту товару (товарів) після зарахування на поточний рахунок суб’єкта АПК у банку грошових коштів, що надійшли до 27 жовтня 2023 року (включно) від нерезидента з-за кордону за товар або від банку (резидента чи нерезидента) за документальним акредитивом.

Рішення про включення, відмову у включенні до або виключення з переліку верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу за заявами суб’єкта агропромислового комплексу приймає Мінагрополітики протягом двох робочих днів з дати подачі заяв до ДАР.

Підставою для прийняття рішення про відмову у включенні до переліку верифікованих суб’єктів АПК є невідповідність зазначеним критеріям.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-realizatsiiu-eksperymentalnoho-proektu-z-veryfikatsii-subiektiv-ahropromyslovoho-kompleksu-v-t311023