Київ. 13 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Націоналізований ПриватБанк не зміг надати жодних доказів незаконного привласнення коштів його ексвласниками Геннадієм Боголюбовим та Ігорем Коломойським, заявила адвокат Боголюбова Клер Монтгомері за підсумками слухань, які відбулися 6-9 листопада у Високому суді Лондона, в релізі, переданому агентству “Інтерфакс-Україна” в понеділок.
“Після 12 тижнів судового розгляду банк не зміг надати жодних доказів незаконного привласнення жодних коштів. Експерт-бухгалтер ПриватБанку підтвердив, що доказів привласнення не було, а наявні докази фактично спростовують отримання вигоди паном Боголюбовим або, власне, паном Коломойським, оскільки ці перерахування коштів поверталися назад, і всі вони, за винятком двох позичальників, були погашені”, – стверджує адвокат.
ПриватБанк, до якого звернулося агентство “Інтерфакс-Україна”, наразі не коментує ці заяви відповідачів у суді.
Адвокат уточнив, що Високий суд Лондона минулого тижня заслухав заключні виступи представників захисту відповідачів у справі ПриватБанку проти колишніх власників.
Захист відповідачів вважає, що представники ПриватБанку так і не навели жодних доказів зв’язку Боголюбова з шахрайством у 270 операціях із перерахуванням коштів, а “спроби навести такі докази виявилися лише порушеннями умов про нерозголошення, припущеннями, а також епізодами взаємодії осіб за роки після подій, що досліджуються, які нібито мали доводити стосунки у 2013-2014 роках”.
Як повідомлялося, націоналізований у грудні 2016 року ПриватБанк за рік подав позов до Високого суду Лондона проти ексвласників Коломойського і Боголюбова, а також імовірно пов’язаних із ними шести британських компаній, і домігся припису суду про всесвітній арешт їхніх активів на суму понад $2,5 млрд.
Однак Високий суд Лондона 4 грудня 2018 року визнав невідповідним його юрисдикції цей позов ПриватБанку, вирішивши, що його подали проти британських компаній, щоб притягнути до провадження Коломойського і Боголюбова. Банк оскаржив це рішення, і апеляційний суд Англії та Уельсу 15 жовтня 2019 року став на його бік. Припис суду про всесвітній арешт активів залишився чинним до винесення судового рішення по суті.
Перший день попереднього слухання перед слуханнями по суті відбувся 28 березня 2022 року, проте суд відклав слухання по суті на прохання відповідачів у зв’язку з повномасштабною агресією РФ проти України.
У результаті заключні слухання у Високому суді Лондона почалися в середині червня цього року. Банк заявив, що до цього часу розмір позову збільшився з початкових $1,9 млрд майже до $4,5 млрд, оскільки відсотки нараховують у розмірі приблизно $500 тис. щодня, а судовий наказ про всесвітній арешт активів відповідачів залишається чинним.
В описі відкриття слухань зазначалося, що адвокат Ендрю Гантер, який представляє ПриватБанк, зазначив судді Троуеру (Trower), що рік тому відклав слухання через війну, що Коломойський і Боголюбов не надали свідчень, оскільки “їх було б викрито, як людей, якими, як каже банк, вони є насправді”.
У судових документах ПриватБанк заявив: “Цілком зрозуміло, що [ці двоє] вирішили позбавити банк можливості піддати їх (і пов’язаних із ними) перехресному допиту, тому що [їх] викриють як брехунів та шахраїв”, писала Gazette, що видається Law Society of England and Wales.
Банк заявляв, що справа стосується “шахрайства в епічних масштабах, прикритого відмиванням грошей в особливо великих розмірах, скоєним проти банку в 2013-2014 роках його колишніми власниками Коломойським і Боголюбовим. У письмових поясненнях Хантер стверджував про безліч доказів, що підтверджують незаконне привласнення і причетність до нього відповідачів.
Своєю чергою захист Коломойського і Боголюбова відкинув звинувачення і ще тоді заявив, що банку не вдалося виявити конкретні дії ексвласників, які були незаконними з позиції законодавства України або які безпосередньо призвели до збитків банку.