Київ. 30 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Учасники конференції COP28 у Дубаї погодилися на заснування фонду, що допоможе компенсувати найбіднішим країнам світу економічний збиток від зміни клімату Землі, повідомляє в четвер The Guardian.
“У перший день кліматичної конференції COP28 країни, що розвиваються, відзначають значущу перемогу – рішення сформувати фонд компенсації збитків і шкоди для найбідніших та найуразливіших держав, щоб допомогти їм впоратися із незворотними наслідками кліматичних катастроф”, – інформує видання.
“ОАЕ і ФРН, які приймають конференцію, пообіцяли по $100 млн у фонд, обсяг якого має бути прив’язаний до зростання витрат, спричинених природними негодами і такими прогресуючими лихами, як підйом рівня Світового океану, закислення океанів і танення льодовиків”, – зазначає газета.
Присутня на конференції міністр розвитку Німеччини Свенья Шульце закликала всі охочі країни зробити внесок у цей фонд. Його початковий обсяг – близько $300 млн, зокрема $75 млн від Великої Британії, $24,5 млн від США і $10 млн від Японії. Водночас, незважаючи на рішення сформувати фонд, сторони ще не узгодили всієї необхідної документації – процес має добігти кінця разом із конференцією 12 грудня.
The Guardian нагадує, що розмір збитків для країн, що розвиваються, від кліматичних проблем оцінюють у $400 млрд щорічно, причому ця сума, можливо, лише зростатиме.
У п’ятницю і суботу світові лідери, які беруть участь у COP28, імовірно, оголошуватимуть про внесок їхніх країн у фонд. У п’ятницю очікується прибуття понад 160 глав держав. Зокрема, мають бути президент ОАЕ Мухаммед Бен Заїд Аль Нагаян, прем’єр Британії Ріші Сунак, президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва, прем’єр Індії Нарендра Моді, генсек ООН Антоніу Гутерріш. Однак президент США Джо Байден і голова КНР Сі Цзіньпін на захід не приїхали.
За задумом авторів проєкту, структура діятиме під егідою Світового банку; розпорядники фонду здійснюватимуть платежі країнам, що розвиваються. Кошти надходитимуть від багатих індустріальних країн, економік, що зростають, виробників викопного палива – від КНР, ОАЕ, держав Перської затоки.
“Створення фонду – це історична угода, що далася важко. Вона демонструє визнання того, що такий збиток – це не далекий ризик, це частина життя майже половини населення світу”, – заявив The Guardian радник прем’єра Барбадосу Авінаш Персауд.
Однак спостерігачі зазначали, що в резолюції щодо фонду не згадано ні його кінцевих масштабів, ні деталей поповнення його коштами, і це викликає питання про ефективність фонду в довгостроковій перспективі.
На відкритті конференції COP28 її голова Султан Ахмед аль-Джабер закликав нафтові компанії до співпраці в боротьбі проти зміни клімату. Виконавчий секретар Рамкової конвенції ООН із питань зміни клімату (РКЗК ООН) Саймон Стіл, який виступав після нього, заявив, що необхідно бути більш рішучими. Він зазначив, що приблизно через шість років Земля, згідно з прогнозами, не зможе впоратися зі шкідливими викидами, і загальносвітова температура планети підніметься вище, ніж на 1,5 градуса за Цельсієм – ліміт, який країни домовилися не перевищувати в Паризькій угоді 2015 року.