ЄС має збільшити обсяг спільних військових витрат держав-членів – голова Єврокомісії

Брюссель. 30 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Голова Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн розкритикувала інструменти співробітництва держав ЄС у галузі оборони як неефективні й закликала до об’єднання військових витрат.

“Нам не бракує європейських інструментів. Є (спільні) проєкти, що становлять великий інтерес: від дронів дальньої дії до системи виявлення і знешкодження морських мін, які можуть виявитися життєво важливими, наприклад, у Чорному морі. Але загалом наші інструменти співробітництва, як і раніше, не ефективні”, – заявила голова ЄК у четвер на щорічній конференції Європейського оборонного агентства (EDA) в Брюсселі.

“Спільні витрати держав-членів покращилися лише незначно. Вони все ще нижче ніж 20%, що дуже далеко від нашої мети в 35%”, – додала фон дер Ляєн.

Крім того, зазначила вона, останні дані засвідчують, що військові витрати країн ЄС, які збільшилися загалом, “переважно витрачаються за межами Європейського Союзу”.

“Ми переважно купуємо порізно й за кордоном. Звісно, це відбувається через необхідність термінової доставки зброї в Україну й поповнення національних запасів. Але така хвиля короткострокових придбань матиме довгострокові наслідки: насамперед економічні витрати”, – сказала голова ЄК.

Вона пояснила, що коли держави – члени ЄС здійснюють закупівлі нескоординовано, це може призвести до зростання цін. Це також позначається на конкурентоспроможності європейської оборонної галузі, оскільки ці інвестиції могли б сприяти в Європі інноваціям та економії за рахунок їхнього масштабу замість розрізнених витрат в інших місцях.

Крім того, неузгодженість має і військові витрати, вважає фон дер Ляєн. “У Європі занадто багато різних систем озброєння. А це призводить до відсутності сумісності”, – зазначила вона.

Голова ЄК навела приклад, коли в спільній німецько-нідерландській бригаді використовують однаковий тип гаубиць, але нідерландці й німці не можуть застосовувати боєприпаси одне одного.

“Нарешті, купівля поодинці й за межами ЄС також може позначитися на безпеці. Нам не слід припускати, що ми завжди зможемо покладатися на міжнародний ринок для наших оборонних закупівель. Ми маємо вивчити наші стратегічні залежності, щоб уникнути оперативних наслідків на полі бою”, – застерегла голова ЄК.

За її словами, Євросоюзу промислова готовність потрібна так само, як військова готовність у швидкозмінному середовищі безпеки.

“Це найважливіший компонент стратегічної відповідальності. Ми маємо перейти від логіки реагування на надзвичайні ситуації до логіки довгострокової безпеки. Ми маємо компенсувати десятиліття недостатнього інвестування й фрагментації. І щоб подолати це, ми маємо витрачати більше, витрачати краще й витрачати разом”, – наголосила голова Єврокомісії.