Рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення є одним із найбільш важливих загальнодержавних податків, який сплачують суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у видобувних галузях. Вона не лише забезпечує значні надходження до державного бюджету (понад 59,4 млрд грн у 2023 році), але й з 2018 року відіграє важливу роль у наповненні бюджетів громад, на території яких здійснюється видобування нафти, природного газу та газового конденсату.
Проте наскільки ефективно такі громади можуть планувати свої бюджети, якщо ключові дані про нарахування ренти, обсяги видобутку та інші дані в розрізі спецдозволів залишаються фрагментованими або недоступними?
За останні роки громади навчилися працювати з рентними надходженнями, але їхня реальна фінансова автономія залишається під питанням. Часті зміни у правилах, обмеження у доступі до даних та технічні помилки у звітності створюють ситуацію, коли місцеве самоврядування змушене діяти навмання. У воєнний час, коли кожна гривня має значення, це не просто незручність, а реальна загроза для ефективного управління.
Чи можна змінити ситуацію? Так, якщо держава розширить перелік відкритих даних, які громади можуть використовувати для бюджетного планування та контролю надходжень. Це не лише підвищить фінансову стійкість громад, а й допоможе мінімізувати ризики втрат.
«Policy paper: Вплив видобутку вуглеводнів на добробут громад» пояснює, чому існуюча система управління рентою за надрокористування потребує більшої прозорості, які джерела інформації вже доступні, в чому їхні недоліки та які рішення можуть зробити фінансування громад більш прогнозованим і стабільним.
Читайте Policy paper на сайті ГО “НОВА Енергія” та за посиланням.
Матеріал підготовлено за підтримки проєкту «Ефективне державне управління завдяки GovTech і прозорості в Україні», що впроваджується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за підтримки Уряду Німеччини. Зміст документу є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково збігається з позицією GIZ та Уряду Німеччини.