У волонтерському таборі ГО «Будуємо Україну Разом» (БУР) кипить робота. Це вже четвертий заїзд у містечку Мена Чернігівської області, де активісти з різних областей країни відновлюють укриття у Будинку культури. Воно слугуватиме як укриття під час повітряних тривог і стане безпечним простором для проведення дозвілля мешканців громади.
Простір взаємообіну
«50% учасників та учасниць приїхали до волонтерського табору з усіх куточків України. А друга половина – це місцеві мешканці, які долучаються до відновлення своєї громади», – розповідає Танет Гичка, піар-менеджерка БУР. Це ідеальне співвідношення у команді, яке дозволяє не тільки формувати потужну спільноту однодумців із різних регіонів, а й через взаємодію одне з одним відкривати для себе всю Україну в маленькому містечку Чернігівської області. «Крізь призму досвіду приїжджих волонтерів місцеві мешканці розширюють межі свого сприйняття різних регіонів та руйнують стереотипи», – коментує Танет.
Будівнича частина табору триває до обіду, а у другій половині дня волонтери мають насичену культурно-освітньо програму, зокрема лекції, майстер-класи та екскурсії. Цікаво, що останні часто стають родзинкою і для місцевих мешканців. Команда БУР зʼясувала, що вони мало досліджують свій регіон, тому такі екскурсії відкривають громаду не тільки для приїжджих волонтерів, а й для тих, хто у ній живе.
«Довкола Мени – маленькі села великих людей. Це люди, які в кожному погляді сяйних очей надихають та мотивують! У такій атмосфері затишно й тепло, як удома. А ще нікого не залишають байдужими місцеві балачки, віконниці, гончарство та автентичні співи», – ділиться своїм захопленням від взаємодії волонтерка табору Карина Варфоломієва.
Адміністратор таборів БУР Євген Шитілов, який відвідав понад 20 таких волонтерських відбудов по всій країні, називає табір у Мені одним із найкращих своїх досвідів. Він став можливим завдяки тристоронній співпраці місцевої громади, БУР та Фонду Східна Європа у межах проєкту «Спроможні та Сильні» за фінансової підтримки Швейцарії.
Окрім проведення самого табору у Чернігівській області, Фонд Східна Європа також надав методологічну підтримку, консультації та навчання для інституційного розвитку БУР. На початку проєкту в Мені БУР провів тренінги для місцевої громади зі створення соціальних ініціатив. Зараз організація надає менторський супровід місцевим активістам, щоб вони були реалізовані.
БУР як мотиватор
Стосовно розвитку команди у межах проєкту – Танет Гичка каже, що «Спроможні та Сильні» став можливістю відкрити у них друге дихання: «У нас була потреба зібратися із силами, а співпраця із Фондом Східна Європа змотивувала нас вкладатися не просто на 100, а на всі 120%». Зокрема, сесії зі стратегічних комунікацій допомогли команді переосмислити те, як організація про себе говорить, і запустити процес змін.
БУР організовує волонтерські табори від 2014 року. За цей час вони відбулися у 87 містах України. Сама Танет долучилася у 2018 році як волонтерка і відтоді постійно допомагає у закарпатському осередку. Також дівчина пройшла менторську програму БУР й стала амбасадоркою організації – ділилася своїм досвідом у школах та заохочувала учнів долучатися до волонтерства. Від 2022 році вона виконує також обовʼязки піар-менеджерки БУР.
Танет родом із села на Закарпатті та розповідає, що для багатьох учасників таборів із маленьких населених пунктів БУР став не просто ознайомленням із громадською діяльністю, а «змусив повірити у те, що волонтерство – це круто». Більш того, є чимало історій, коли на початку повномасштабної війни люди виїхали з України, а власне через БУР і повернулися назад.
Свою сестру Танет запрошувала спробувати себе у волонтерстві протягом шести років, і ось нарешті зараз та наважилась і поїхала у табір в Мені. Її враження перевершили всі очікування: «Очі сяють, ходить щаслива. Каже, що це один із найкращих тижнів у її житті».
Щоб робити ці досвіди такими яскравими та корисними для волонтерів та місцевої громади, команда БУР працює без упину. За словами Танет, це про балансування між вигоранням і поверненням у робочий режим. Відпочивати немає коли, особливо у літній період активних таборів, однак тримає в організації та додає сил сама ідея БУР. Активістка пояснює: «Я бачу ті зміни, які провадить організація. Я бачу результати, і це надихає. Тут я роблю свій довгостроковий внесок, тут є цінність, і ця цінність реально перетворюється на дію, а ця дія має потрібні наслідки. А ще БУР – це любов».