Довічний статус PEP у новому законі компенсується ризик-орієнтованим підходом – Нацбанк

Київ. 18 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національний банк України вітає ухвалення закону щодо посилення фінансового моніторингу PEP (Politically Exposed Person, політично значущих осіб) і зазначає, що відновлений ним довічний статус PEP компенсується законодавчими механізмами для запобігання формальному підходу фінустанов до обслуговування PEP.

“Ухвалений парламентом закон передбачає, що під час встановлення ділових відносин із РЕР та їх обслуговування суб’єкти первинного фінмоніторингу (СПФМ) зобов’язані застосовувати ризик-орієнтований підхід і нестимуть відповідальність за його неналежне застосування”, – наголошує НБУ в коментарі на своєму сайті.

Як зазначає Нацбанк, раніше формальний підхід СПФМ призводив до віднесення PEP до категорії клієнтів із високим рівнем ризику ділових відносин без реального аналізу доцільності та численних випадків необґрунтованої відмови у фінансових послугах політичним діячам, їхнім близьким та пов’язаним із ними особам.

Регулятор наголошує, що за новим законом за необґрунтоване встановлення високого рівня ризику або безпідставну відмову в обслуговуванні чи, навпаки, за ігнорування належності клієнта до PEP може застосовуватися штраф до 1,7 млн грн до небанківських фінустанов, тоді як для банків Нацбанк ще встановив такий штраф у розмірі до 10 млн грн.

НБУ додав, що закон передбачає через 12 місяців після припинення виконання PEP публічних функцій його перевірку СПФМ на предмет збереження ризику, притаманного PEP. Якщо такого ризику більше немає, то СПФМ не буде більше вживати щодо PEP, членів його сім’ї та інших пов’язаних із ним осіб посилених заходів, як-от отримання дозволу на встановлення/продовження ділових відносин із PEP, встановлення джерел статків (багатства) та джерел коштів, здійснення поглибленого моніторингу ділових відносин.

А щодо критики довічного статусу PEP, Нацбанк заявляє, що це відповідає міжнародним стандартам і європейським нормам у сфері фінансового моніторингу.

“Рухаємося до виконання структурного маяка відповідно до Меморандуму з МВФ. Це забезпечить відповідність норм оновленого закону міжнародним стандартам FATF і європейського законодавства в цій сфері та сприятиме просуванню України до членства в ЄС”, – наводяться в релізі слова голови НБУ Андрія Пишного.

Уточнюється, що закон набуває чинності наступного дня з дня його опублікування.

Джерело: https://bank.gov.ua/ua/news/all/zaprovadjuyutsya-zakonodavchi-mehanizmi-dlya-unemojlivlennya-formalnogo-pidhodu-finustanov-do-obslugovuvannya-pep