ДТЕК у співпраці з Vestas добудує II чергу Тилігульської ВЕС потужністю 384 МВт і вартістю EUR450 млн

Київ. 4 грудня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Група ДТЕК і виробник вітрових турбін Vestas підписали меморандум про взаєморозуміння щодо завершення будівництва найбільшої у Східній Європі вітрової електростанції – Тилігульської ВЕС загальною потужністю 500 МВт.

Як повідомляє ДТЕК на своєму сайті, меморандум підписали на кліматичній конференції ООН COP28 у присутності єврокомісара з енергетики Кадрі Сімсон і міністра енергетики України Германа Галущенка (через відеозв’язок).

Він передбачає, що данська компанія поставить вітрові турбіни в Україну для будівництва другої черги Тилігульської ВЕС, яка складатиметься з 64 вітротурбін (по 6 МВт) загальною потужністю 384 МВт. Першу чергу потужністю 114 МВт було введено в експлуатацію навесні 2023 року.

ДТЕК готовий розпочати будівництво другої черги ВЕС у ІІ кварталі 2024 року, а завершити будівництво – наприкінці 2025 року. Поступове підключення до мережі змонтованих вітротурбін очікується з кінця 2024 року, йдеться в повідомленні.

Інвестиції в другу чергу Тилігульської ВЕС становитимуть EUR450 млн і будуть профінансовані за рахунок коштів компанії, а також передових західних банків під державні гарантії. Загальний обсяг інвестицій у проєкт перевищить EUR650 млн.

Фінально станція буде здатна виробляти близько 1,7 ТВт-год електроенергії щорічно, чого достатньо для потреб 900 тис. домогосподарств. Очікується, що проєкт дасть змогу скоротити викиди СО2 щорічно на 1,7 млн тонн.

ДТЕК зазначає, що проєкт Тилігульської ВЕС розроблений відповідно до затвердженої його акціонером Рінатом Ахметовим довгострокової стратегії компанії з досягнення вуглецевої нейтральності та інтеграції до єдиного ринку країн Європейського Союзу та відповідає затвердженій президентом Володимиром Зеленським концепції розвитку в Україні розподіленої генерації.

“Це ще одне свідчення високої довіри західних інвесторів до Групи “ДТЕК”, яка неодноразово підтверджує репутацію відповідального партнера. Ми віримо в перемогу України і не чекаємо закінчення війни, щоб залучати власний і західний капітал у створення нової інфраструктури. Уже сьогодні ми не тільки щодня відновлюємо те, що окупанти з такою наполегливістю руйнують, а й будуємо нову українську енергетику, нові електростанції”, – зазначив гендиректор ДТЕК Максим Тімченко, слова якого наведені в релізі.

За його словами, Тилігульська ВЕС значно збільшить стійкість енергосистеми, допоможе зміцнити енергобезпеку країни та зробить Україну регіональним лідером декарбонізації та енергетичним хабом Європи.

“Ми дуже раді розширенню нашої співпраці з ДТЕК і будівництву Тилігульської ВЕС, яка сприятиме відновленню енергетичного сектору України та продемонструє відкритість країни для бізнесу. Проєкт стає реальністю за надзвичайних обставин, і ми з нетерпінням чекаємо на спільну роботу з ДТЕК на останньому етапі укладення договору. Інфраструктурні проєкти такого масштабу в Україні наразі потребують додаткових гарантій через ризики, і ми вважаємо, що реалізація такого амбітного проєкту може підкреслити підтримку ЄС України”, – висловився, у свою чергу, генеральний директор VESTAS Генрік Андерсен.

Як повідомлялося, після офіційного відкриття першої черги Тилігульської ВЕС у травні поточного року ДТЕК зазначав, що шукає фінансування на будівництво другої черги ВЕС, і третину необхідних коштів планує спрямувати на будівництво власник “ДТЕК” Рінат Ахметов.

На пресконференції в жовтні Максим Тімченко зазначав, що на фінансування всередині України компанія не розраховує – ні на пільгове, ні на комерційне, тому шукає західні інвестиції, відпрацьовуючи кілька варіантів.