Київ. 16 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Економісти почали з більшим оптимізмом дивитися на майбутнє американської економіки й тепер вважають, що країна зуміє уникнути рецесії, свідчать результати щоквартального опитування The Wall Street Journal.
Експерти, які взяли участь в опитуванні, тепер бачать імовірність рецесії в США в найближчі 12 місяців на рівні 48% проти 54% у липні. Показник опустився нижче за 50% уперше із середини минулого року, зазначає WSJ.
“Імовірність рецесії в США продовжує знижуватися на тлі спокійнішої обстановки в банківському секторі та сильного ринку праці, а також зростання реальних доходів, що підтримують споживчий попит”, – написали аналітики BMO Даг Портер і Скотт Андерсон.
Економісти виокремлюють три основні позитивні чинники в американській економіці: уповільнення інфляції, очікуване закінчення циклу посилення грошово-кредитної політики Федеральною резервною системою, а також сильні показники ринку праці й економіки загалом.
ВВП США, згідно з консенсус-прогнозом економістів, зросте на 2,2% у річному виразі в четвертому кварталі 2023 року. Попередній прогноз передбачав зростання на 1%.
Оцінку зростання американської економіки у 2024 році знизили до 1% із липневих 1,3%, водночас аналітики очікують збереження позитивної динаміки й у 2025 році. Безробіття в Штатах, як очікується, підніметься трохи вище за 4%, але залишиться близьким до історичних мінімумів.
Майже 60% респондентів уважають, що Федрезерв більше не підвищуватиме відсоткових ставок із поточного рівня 5,25-5,5%, максимального за два роки. Лише 23% очікують ще одного підвищення ставки на 25 базисних пунктів у листопаді та 11% – у грудні.
Приблизно половина опитаних вважає, що ФРС може розпочати зниження ставки в другому кварталі 2024 року, оскільки інфляція продовжить знижуватися.
Економісти прогнозують, що основний показник інфляції – індекс споживчих цін CPI – опуститься до 2,4% на кінець наступного року з 3,7% у вересні й сягне 2,2% на кінець 2025 року. Цільовим рівнем інфляції для Федрезерву є 2%.
“За останні кілька місяців імовірність “м’якої посадки”, безсумнівно, зросла, – написали економісти Deutsche Bank Бретт Раян і Метью Луцетті. – Водночас наступного року вплив негативних чинників, як-от виснаження фінансових заощаджень домогосподарств, жорсткість умов кредитування та уповільнення зростання доходів, буде більш вираженим”.
В опитуванні WSJ, проведеному в період з 6 до 11 жовтня, взяли участь 65 економістів.