Ердоган заявив, що стосовно продовження "Чорноморської зернової ініціативи" "їхні думки з Путіним збігаються" – ЗМІ

Київ. 14 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що дотримується із президентом РФ Володимиром Путіним “однієї думки” щодо того, що термін дії “Чорноморської зернової ініціативи” має бути продовжено, повідомляє Daily Sabah.

“Ми готуємося до зустрічі з Путіним у серпні. Ми дотримуємося однієї думки щодо розширення “Чорноморського зернового коридору”, – цитує Daily Sabah слова Ердогана в п’ятницю.

Він також висловив сподівання, що внаслідок зусиль ООН і Туреччини угоду буде продовжено після 17 липня.

Агентство Anadolu додало, що Ердоган покладає надію на листа, який надіслав нещодавно Путіну генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш.

“Я сподіваюся, що за допомогою цього листа ми забезпечимо продовження роботи “зернового коридору” спільними зусиллями, нашими і Росії. І таким чином ми надалі вирішуватимемо проблеми відсталих бідних африканських країн так само швидко, як ми це зробили спільно…”, – сказав президент Туреччини.

Як повідомлялося, “Чорноморську зернову ініціативу” уклали в Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини та Росії. Її суть полягала у створенні коридору для вивезення зерна з трьох українських портів: “Чорноморська”, “Одеси” і “Південного” в умовах війни Росії проти України. Ініціатива була укладена на 120 днів і її продовжували двічі, востаннє 18 березня. Однак якщо Україна заявляла, що її було продовжено на 120 днів, то Росія стверджувала, що лише на 60 – до 18 травня, і наполягала на розблокуванні роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса та знятті всіх санкцій на торгівлю російською агропродукцією і добривами.

Як повідомив Ердоган 17 травня, “зернова ініціатива” продовжить роботу ще на два місяці, що пізніше підтвердив генсек Гуттереш. Однак глава ООН наголосив, що невирішені питання ще залишаються.

МЗС РФ 4 липня заявило, що не убачає підстав для продовження реалізації “зернової угоди”. “Із п’яти “системних” завдань, розв’язання яких дало б змогу усунути ці перешкоди, – перепідключення Россільгоспбанку; запчастини для сільгосптехніки; реанімування аміакопроводу Тольятті-Одеса; транспортна логістика і страхування; “розморожування” активів, – перші три, вочевидь, знято з порядку денного, а досягнення будь-якого прогресу щодо решти двох, наразі не простежується”, – стверджує російське МЗС, зазначивши, що російська сторона нібито сприяє тому, щоб усі судна, які беруть участь у “зерновій угоді”, змогли вийти з Чорного моря до завершення терміну її дії.

Керівники ООН, Туреччини та України 7 липня вкотре підтвердили свою прихильність угоді і готовність продовжити її після 17 липня, а Гуттереш днями надіслав листа Путіну з пропозицією про продовження ініціативи.

Наразі ж через дії російської сторони з 26 червня “зерновий коридор” заблоковано на вхід. У результаті кількість суден у “коридорі” скоротилася до двох: це турецький балкер TQ Samsun і TK Majestic під прапорами Сент-Кітс і Невіс, які пройшли інспекцію 28 червня та стоять у порту “Одеса”.

Загалом, за даними СКЦ, за час роботи “зернового коридору” з початку серпня 2022 року з України було експортовано 32,75 млн тонн агропродукції, зокрема 16,84 млн тонн кукурудзи, 8,91 млн тонн пшениці, 1,86 млн тонн шроту соняшнику, 1,65 млн тонн соняшникової олії, 1,27 млн тонн ячменю, 0,99 млн тонн ріпаку і 0,80 млн тонн соєвих бобів.

Уточнено, що загалом з українських портів вийшло 1002 судна, зокрема шість у липні, 38 у червні, 33 у травні, 64 у квітні, тоді як пік було зафіксовано у вересні-жовтні минулого року – відповідно 178 і 180 суден. Водночас з початку травня із “зернової угоди” через позицію російської сторони виключено найбільш глибоководний український порт “Південний”.

Кількість інспекцій на вхід у червні впала до 22 з 40 у травні, 54 у квітні та 89 у березні, хоча у вересні минулого року їх було здійснено 186.

У результаті експорт у липні становив 0,21 млн тонн, у червні – 2,02 млн тонн і в травні – 1,33 млн тонн порівняно з 2,79 млн тонн у квітні та 3,93 млн тонн у березні.

Джерело: https://www.dailysabah.com/business/economy/erdogan-says-putin-agrees-with-me-on-black-sea-grain-deal-renewal

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/cumhurbaskani-erdogan-putin-ile-karadeniz-tahil-koridorunun-uzatilmasi-konusunda-hemfikiriz/2945758

https://www.un.org/en/black-sea-grain-initiative/vessel-movements