Ferrexpo продовжує сподіватися на повне скасування арешту рахунків ПГЗК у справі про недоплату ренти за видобуток залізної руди у 2018-2021 рр.

Київ. 9 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Гірничорудна компанія Ferrexpo з активами в Україні продовжує сподіватися на повне скасування арешту рахунків ПрАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат” (ПГЗК) у справі про недоплату ренти за видобуток залізної руди в 2018-2021 рр.

Згідно з піврічним звітом компанії, 3 лютого 2022 року ПГЗК і ТОВ “Єристівський ГЗК” (ЄГЗК) отримали листи з Офісу генерального прокурора (ОГП), в яких їм повідомили про розслідування можливої недоплати роялті (ренти) за видобуток залізної руди протягом 2018-2021рр.

При цьому наголошується, що суму недоплати в листах не зазначено.

У межах розслідування ОГП запросила документи, пов’язані з виплатою ренти за залізну руду, і зажадала від чотирьох представників дочірніх компаній групи з’явитися як свідки у справі в межах розслідування.

8 лютого 2022 року ПГЗК отримав акт податкової перевірки, у якому стверджується про недоплату роялті за видобуток залізної руди в період із квітня 2017 року до червня 2021 року на суму приблизно 1,042 млрд грн (приблизно $28,424 млн на 31 грудня 2022 року).

“Група представила свої заперечення на вимоги, викладені в акті податкової перевірки, і очікувалося, що цю справу в кінцевому підсумку розглянуть суди України. Однак через поточну ситуацію в Україні невідомо, чи надасть податкова інспекція остаточний звіт податкової перевірки з урахуванням або відхиленням заперечень ПГЗК, і коли саме це станеться, а також чи буде та коли відбудеться перше слухання щодо отриманого остаточного позову, і яким чином це розслідування отримає подальший розвиток”, – констатовано у звіті.

Водночас нагадується, що 16 листопада 2022 року оперативники Бюро економічної безпеки (БЕБ) України провели обшуки на ПГЗК і ЄГЗК у зв’язку зі здійсненими платежами за роялті. 3 лютого 2023 року старшому менеджеру ПГЗК повідомили про підозру, у якій стверджували про недоплату роялті в розмірі приблизно 2 млрд грн (приблизно $54,557 млн станом на 31 грудня 2022 року), а заставу в розмірі 20 млн грн суд затвердив 9 лютого 2023 року й сплатила група.

6 лютого 2023 року суд заарештував банківські рахунки ПГЗК. Після клопотання про зміну обсягу арешту, поданого ПАТ “ПГЗК”, суд 8 лютого 2023 року і 16 лютого 2023 року додав винятки до початкової судової постанови про накладення арешту, щоб дозволити ПАТ “ПГЗК” здійснювати виплати зарплати, місцевих податків, відрахувань на соціальне забезпечення, виплати на комунальні послуги, а також платежі державним і муніципальним структурам.

Клопотання про скасування арешту банківського рахунку ПАТ “ПГЗК” розглянув апеляційний суд 19 квітня 2023 року, внаслідок чого суд не задовольнив апеляцію групи. ПГЗК подав нові скарги до суду першої інстанції, дата наступного слухання наразі невідома, констатують у звіті.

“Ґрунтуючись на отриманих юридичних консультаціях, керівництво вважає, що у ПГЗК і ЄГЗК є переконливі аргументи для захисту своєї позиції в суді”, – йдеться в документі.

Водночас компанія побоюється, що, як і у випадку з іншими поточними судовими розглядами, існує ризик того, що незалежність судової системи та її імунітет від економічного й політичного впливу не забезпечуватимуться, що може мати значний несприятливий вплив на групу.

Як повідомлялося, згідно з постановою Шевченківського районного суду Києва від 3 лютого 2023 року на всі рахунки ПГЗК і видаткові операції, окрім сплати податків до держбюджету, було накладено арешт. 16 лютого 2023 року суд частково скасував арешт рахунків ПГЗК для виплати зарплати співробітникам, надання допомоги внутрішньо переміщеним особам і мобілізованим працівникам, забезпечення виробничого процесу. При цьому суд відхилив можливість оплати за товари і послуги, отримані від підрядних організацій.

Раніше Служба безпеки України (СБУ) і Бюро економічної безпеки (БЕБ) повідомили про підозру головному бухгалтеру ПГЗК Ferrexpo, мажоритарієм якої є бізнесмен і ексдепутат Костянтин Жеваго.

За інформацією правоохоронців, через дії топменеджера підприємство ухилилося від сплати до держбюджету рентних платежів за користування надрами родовища залізних руд на суму близько 2 млрд грн.

“Слідство встановило, що посадовець упродовж 2018-2021 рр. вносив неправдиві відомості до офіційних документів підприємства. Це й спричинило завдання значних збитків державі”, – уточнювалося в повідомленні.

Кримінальне провадження відкрито за ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків, зборів) та ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України.

У СБУ та БЕБ зазначають, що висновки комплексних експертиз, проведених під час досудового розслідування, підтвердили суму збитків держбюджету в 2 млрд грн.

Правоохоронці продовжують встановлювати всіх осіб, які можуть бути причетні до скоєння правопорушення.

Ferrexpo – залізорудна компанія з активами в Україні.

Ferrеxpo належить 100% акцій ПрАТ “Полтавський ГЗК”, 100-відсоткова частка ТОВ “Єристівський ГЗК” і 99,9-відсткова – ТОВ “Біланівський ГЗК”.