Формат спецтрибуналу щодо агресії може бути визначено вже до кінця року – заступник голови Офісу президента Смирнов

Київ. 21 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Формат створення спеціального трибуналу за злочин агресії проти України може бути визначено вже до кінця цього року, зазначає заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов.

“Ми дуже хочемо, і в нас обережний оптимізм, що до кінця року ми зможемо дійти до якоїсь реальної фіналізації моделі, як працюватиме трибунал”, – сказав Смирнов у понеділок журналістам у Києві в перерві міжнародної конференції “Міжнародний трибунал за злочин агресії проти України”.

За його словами, позиція України полягає в тому, щоб відійти від питань політичних до формально юридичних.

Смирнов нагадав, що наступне засідання координаційної групи, до якої входить 38 країн, заплановано на вересень у Гаазі.

“Нам хочеться конкретних фіналізованих рішень для того, щоб весь цивілізований світ отримав належний механізм покарання за вчинення злочину агресії”, – сказав він.

Наразі, як розповів Смирнов, обговорюють три різні моделі створення трибуналу. “Україна наполягає і вважає, що найавторитетнішою, легітимною, міжнародно визнаною є модель створення трибуналу за допомогою рішення Генеральної асамблеї ООН”, – зазначив заступник голови Офісу президента.

Водночас Смирнов наголосив: “Не варто недооцінювати позицію наших ключових міжнародних партнерів – США, Францію, Велику Британію, Німеччину – які адвокатують, зі свого боку, можливість створення гібридного трибуналу як частини української судової системи”.

“Україна категорично проти такої моделі створення трибуналу з декількох причин. Ключова – під час воєнного стану створення такого суду потребуватиме змін до Конституції. Це зробити буде неможливо”, – пояснив заступник голови Офісу президента.

Також, як наголосив він, є ризик того, що юридична оцінка злочину агресії, вчиненого РФ проти України, фактично звузиться до рівня міждержавного конфлікту двох країн.

“І третє – нам не треба рішення трибуналу іменем України, треба рішення іменем усього цивілізованого світу”, – додав Смирнов.

“Вони бояться можливого створення прецеденту, який у перспективі призвів би до ревізії, аудиту різних воєнних кампаній, у яких брали участь країни-партнери”, – акцентував увагу заступник голови Офісу президента.

За його словами, переговори щодо формату майбутнього трибуналу в рамках роботи координаційної групи перебувають на стадії “битви аргументів”.

“Ми вивчаємо плюси і мінуси різних моделей. Одне можу сказати однозначно: ми не підтримували і не підтримаємо ідею створення гібридного трибуналу саме як частини судової системи України. Є різні інші компромісні версії, про які ми наразі не можемо вам говорити, вони поки що є дипломатичною таємницею, ми їх обговорюємо за зачиненими дверима, але ми хочемо вже йти до фіналізації домовленостей із ключовими партнерами стосовно моделі та роботи трибуналу”, – підсумував заступник голови Офісу президента.

Смирнов звернув увагу на те, що позиція України полягає в тому, що рішення трибуналу щодо агресії має бути міжнародно визнаним.

“Для цього потрібна легітимність, авторитет і, власне, максимальне поширення рішення трибуналу у всьому світі. Рада Європи – теж цікава модель, між іншим, ми розглядали різні версії інтернаціональних трибуналів, рішення ми ще не ухвалили. Наприклад, трибунал може створюватися як частина судової системи іншої розвиненої країни, а зверху голосується резолюція Генасамблеї ООН на підтримку цього трибуналу, що відкриває можливість для швидкої ратифікації всіма членами ООН цивілізованої частини світу”, – розповів Смирнов.