ФРУ просить НКРЕКП і Кабмін знизити плановане зростання цін на е/е на ринку, щоб уникнути скорочення виробництва

Київ. 22 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Знизити плановане зростання цін на електроенергію на ринку, щоб уникнути скорочення виробництва в промисловості, пропонує Федерація роботодавців України (ФРУ), звертаючись із такою ініціативою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), а також Кабінету Міністрів.

У зв’язку з публікацією проєкту постанови щодо встановлення граничних цін на ринку “на добу наперед” (РДН), внутрішньодобовому ринку та балансувальному ринку та для продовження публічних обговорень ФРУ звернулася з листом до НКРЕКП, направивши також копії міністру енергетики та першому віцепрем’єр-міністру України.

“Згідно з опублікованим на сайті НКРЕКП проєктом, граничні ціни на е/е на РДН зростатимуть: у години мінімального навантаження з 2000 до 2707 грн/МВт-год, у години максимального навантаження з 4000 до 5413 грн/МВт-год. Таке рішення призведе до значного зростання ціни е/е з 2845 до 3851 грн/МВт-год (+35%), у такому разі витрати українських підприємств зростуть більше ніж на 69 млрд грн. Такий додатковий фінансовий тягар на бізнес під час війни може призвести до катастрофічних наслідків для національної економіки”, – констатується в листі ФРУ, копію якого має агентство “Інтерфакс-Україна”.

У листі наголошується, що наслідком зростання граничних цін на е/е стане катастрофічне падіння виробництва (зокрема стратегічно важливих для оборонного сектору), значне зниження податкових надходжень (в умовах дефіцитного бюджету), падіння валютних надходжень (в умовах девальвації національної валюти), масові скорочення працівників (із подальшими соціально-економічними наслідками).

При цьому констатується, що через російську агресію знищується інфраструктура, логістичні вузли, обладнання та цілі виробничі комплекси українських підприємств. У таких складних умовах стабільність роботи промисловості дуже важлива в контексті поточного забезпечення Збройних сил України та інших військових формувань, допомоги населенню та подальших планів із відновлення руйнувань, яких зазнала Україна, наголосила ФРУ.

На тлі війни та гострого дефіциту енергоресурсів будь-які додаткові фактори призводять до подальшого зростання сукупної вартості електроенергії, що впливають на конкурентоспроможність продукції української промисловості і в межах країни, і за кордоном, зазначено в повідомленні.

ФРУ пропонує НКРЕКП обмежити зростання граничних цін на е/е на РДН у межах 2200 грн/МВт-год у години мінімального навантаження та 4400 грн/МВт-год – у години максимального.

Федерація роботодавців України представляє інтереси близько 8000 підприємств, які загалом генерують 70% ВВП України та дають роботу понад 3,5 млн осіб. Об’єднує близько 140 галузевих і територіальних організацій роботодавців, що представляють найвагоміші сектори економіки України, серед яких машинобудування, автомобілебудування, металургія, аерокосмічна й оборонна промисловість, АПК, хімічне виробництво, IT-сфера, медіа-галузь, ПЕК, медична й мікробіологічна промисловість, будівництво, транспортна сфера й інфраструктура, ритейл і логістика, легка та харчова промисловість, туризм, комунальні послуги, сфера послуг.