Глава ЄК вказала на важливість співпраці ЄС з Японією заради економічної безпеки

Брюссель. 14 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Глава Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн заявила, що для спільної безпеки Азіатсько-Тихоокеанського регіону та Європи важливою є економічна безпека, суттєву роль у забезпеченні якої покликане відіграти партнерство ЄС і Японії.

“Ми починаємо двосторонній діалог і щодо економічної безпеки. Як ви знаєте, Японія є рушійною силою в цій галузі. Ми, Європейський союз, щойно розробили Стратегію економічної безпеки. Тому я вважаю, що ми багато виграємо від спільної роботи над цією темою”, – сказала глава ЄК у четвер на пресконференції в Брюсселі після саміту ЄС-Японія.

“Тому одна з наших цілей, – продовжила фон дер Ляєн, – зменшити надмірну залежність від жменьки постачальників, багато з яких базуються в Китаї, щодо продуктів, життєво важливих для нашої економіки. Наприклад, критично важливої сировини”.

Глава Єврокомісії окреслила напрямки, на яких вона убачає продуктивні перспективи взаємодії Брюсселя і Токіо.

По-перше, вона вказала на співпрацю в галузі виробництва напівпровідників. Відповідний меморандум сторін, зазначила фон дер Ляєн, “охопить аспекти дуже важливих досліджень і, звичайно ж, необхідний аспект передового досвіду”.

Глава ЄК наголосила на значенні торгівлі, потоки якої за угодою ЄС і Японії про економічне партнерство за чотири роки, незважаючи на пандемію COVID-19, зросли на 20%.

“Але ми також знаємо, що можемо зробити набагато більше. Тому з боку Європейського союзу ми погодилися зняти решту обмежувальних заходів щодо імпорту, які були пов’язані з аварією на Фукусімі. Ми ухвалили це рішення на основі науки, на основі доказів і на основі оцінки Міжнародного агентства з атомної енергії. І ми також домовилися протягом цього року вирішити низку інших торговельних питань, зокрема про доступ нашої сільськогосподарської продукції на ринок Японії”, – повідомила фон дер Ляєн.

Наступний пріоритет – “активізація співпраці в сфері цифрових технологій”. Вона згадала проєкт “арктичного підводного кабелю, що забезпечує високу пропускну спроможність і безпечне з’єднання між Європою і Японією”.

“А тепер ми робимо ще один крок уперед. Ми працюватимемо над 6G, працюватимемо над високопродуктивними і квантовими обчисленнями, кібербезпекою. (…) Найголовніше, ми будемо співпрацювати щодо штучного інтелекту. Це питання має два боки медалі: звісно, з одного – ми хочемо мати результати, але з іншого – ми також бачимо ризики і хочемо ними керувати”, – сказала голова Єврокомісії.

Нарешті, фон дер Ляєн наголосила на співпраці в сфері екологічно чистих технологій та енергетичного переходу. “І тепер ми об’єднуємося для розгортання відновлюваних джерел енергії, зокрема морського вітру та чистого водню, в Європі та Японії. Паралельно ми разом інвестуємо в стійку інфраструктуру по всьому світу”, – підсумувала глава ЄК.