Голова комітету зі свободи слова: У Раді працюють над переакредитацією журналістів, що має поліпшити їхній доступ до парламенту

Київ. 9 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – В апараті Верховної Ради розробляють механізм переакредитації представників засобів масової інформації, що надалі сприятиме й поліпшенню їхнього доступу до роботи в парламенті, повідомив новопризначений голова комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин (фракція “Голос”).

“Відповідні відділи апарату Верховної Ради працюють над переакредитацією журналістів. Тому що серед акредитованих наразі багато каналів, які вже заборонені. Але навіть і ті, які не заборонені, – можуть викликати дуже багато запитань. З того, що я знаю, питання про переакредитацію порушено. І з ним у принципі пов’язані й подальші кроки щодо більшого доступу до інформації у Верховній Раді”, – сказав Юрчишин у коментарі агентству “Інтерфакс-Україна” в суботу.

За його словами, з цього приводу в Раді ведуться різні дискусії. Зокрема, пов’язані з роботою “винесеного з урядового кварталу пресцентру, який надасть кращий доступ, плюс – трансляцію засідання парламенту (вона й зараз здійснюється на каналі “Рада”, але в якийсь дуже дивний час)”.

Парламентарій зазначив, що під час війни деякі обмеження необхідні, але вони мають бути зрозумілими й логічними.

“Зараз буквально із засідання Верховної Ради ведуть трансляцію депутати, і ми, знову ж таки, отримуємо доволі викривлену картинку, оскільки бачимо тільки те, що хочуть показувати депутати. Чи заслуговує суспільство, яке обрало Верховну Раду 9-го скликання, мати спотворену картинку подій? Думаю, ні. Не буду говорити, що це питання буде просто вирішити. Бо Держслужба охорони та СБУ мають свої вимоги до гарантування безпеки великої кількості осіб і доступу до ухвалення державних рішень. Але також не можу сказати, що обмеження, які існують зараз, ефективні та логічні. Тому робота в цьому напряму ведеться. Думаю, що після того, як буде напрацьовано переакредитацію, можна буде ставити більш аргументоване питання про допуск в умовах війни журналістів до роботи Верховної Ради”, – пояснив Юрчишин.

Водночас він припустив, що більшість народних депутатів, імовірно, не заперечуватиме проти повернення журналістів у кулуари парламенту з метою ефективнішого висвітлення його діяльності.

“У Раді – дуже різні позиції. Комусь комфортно без журналістів, бо ніхто не питає про якісь неприємні моменти. Але ми публічні особи, тому більшість не буде проти повернення журналістів. Знову ж таки, необхідно збалансувати пріоритетне питання безпеки і питання, власне, гарантії доступу до інформації про те, як працює законодавчий орган влади, який за своєю суттю має бути максимально відкритим. Будемо знаходити цей баланс. Не буду обіцяти скасування найближчим часом обмежень доступу до Верховної Ради. Насправді для цього потрібно знайти узгоджені з дуже багатьма структурами, зокрема й правоохоронними, які, найімовірніше, будуть дути на воду. Але сподіваюся, разом знайдемо рішення”, – додав голова комітету з питань свободи слова.

Як повідомлялося, 9 грудня Верховна Рада призначила Юрчишина головою комітету з питань свободи слова.

До цього, з 2019 року, цю посаду обіймав член групи “Платформа за життя і мир” Нестор Шуфрич, обвинувачений у держзраді. 20 вересня парламент відкликав його з посади голови комітету.

Печерський райсуд Києва 15 вересня обрав для Шуфрича запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів без права внесення застави. Депутат обвинувачується в державній зраді. Його було взято під варту безпосередньо в залі суду.