Головною тенденцією фармринку з початку року стало повернення довоєнних темпів приросту – думка

Київ. 18 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Головною тенденцією фармринку з початку року стало повернення довоєнних темпів приросту, вважає начальник аналітичного відділу фармацевтичної компанії “Дарниця” Сергій Кольчик.

“Головна тенденція – повернення довоєнних темпів приросту. Приріст роздрібного ринку лікарських засобів у грошовому вираженні за результатами семи місяців 2023 року порівняно із сімома місяцями 2021 року становив 19,6%, за відповідний період 2022 року цей показник становив мінус 4,41%”, – сказав він, коментуючи дані аналітиків.

Кольчик зазначив, що “в певних періодах із початку 2023 року темпи приросту ринку перевищують аналогічні показники 2021 року”.

За оцінкою експерта, основними драйверами приросту є інфляційна складова (загальне зростання цін на лікарські засоби) і відновлення платоспроможності населення до рівня 2021 року.

“У споживачів поступово відновлюється можливість купувати більш дорогі препарати”, – сказав він.

Кольчик зазначив, що наразі найбільше на ціноутворення на фармринку, як і раніше, впливає ціна на сировину, ціна логістики, зберігання продукції, ціна електроенергії, а також платоспроможність покупців.

Коментуючи зміни асортименту роздрібного фармринку, Кольчик звернув увагу, що в структурі асортименту за сім місяців 2023 року спостерігається зростання на 30% частки дієтичних добавок порівняно з аналогічним періодом минулого року: наразі дієтичні добавки становлять 10% загального роздрібного асортименту.

Крім того, Кольчик відзначив зростання в аптечному асортименті частки косметичної продукції на 20% – до 4,1% загального асортименту, скорочення частки виробів медпризначення на 4% – до 6,4% загального асортименту, а також скорочення частки лікарських засобів на 3% – до майже 80% загального асортименту.

“Певне скорочення частки лікарських засобів у структурі асортименту фармацевтичного ринку зумовлене насамперед стрімким зростанням продажу БАДів на 67,8% у грошовому вираженні”, – сказав він.

Коментуючи розвиток сегмента БАДів Кольчик зазначив, що найбільший приріст у відсотковому співвідношенні спостерігається в категоріях БАДів, що містять йод (Калію йодид). Цей сегмент зріс на 407,5% у грошовому вираженні порівняно із сімома місяцями 2022 року.

Крім того, з початку 2023 року більше ніж удвічі зріс продаж БАДів, призначених для регулювання дихальної системи, також на 84,2% зріс продаж засобів підтримки функцій печінки, жовчних проток і жовчного міхура.