Київ. 2 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Держпідприємство “Група управління проєктами відновлення” пройде антикорупційну сертифікацію і працюватиме за моделлю fee-based (плата залежить від бюджету), повідомив глава агентства Мустафа Найєм в ексклюзивному інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.
“Ми віримо у свої сили і можливості створити прозорий інститут у сфері реалізації проєктів відновлення за міжнародними процедурами. І одна з наших місій – довести це на прикладі конкретних проєктів. Для цього ми створили Групу управління проєктами (ГУП) Агентства відновлення у формі державного підприємства, колектив якого має багаторічний досвід супроводу таких проєктів”, – сказав він.
За словами Найєма, основним завданням ГУП є управління проєктами з міжнародним фінансуванням, підготовка та проведення всіх процедур за міжнародними правилами.
“Важливо, щоб така інституційна спроможність формувалася саме всередині системи Агентства і надалі виховувалися кваліфіковані кадри та накопичувався досвід. Ми вже перебуваємо в переговорному процесі з різними донорами, щоб після затвердження в Брюсселі чи Вашингтоні всі подальші процедури реалізації проєктів відбувалися в Києві. Кінцева мета – створити інститут, що буде опорою для всіх міжнародних фінансових інституцій у реалізації проєктів відновлення в будь-якій сфері, в будь-якому регіоні, в будь-якому масштабі. Цю здатність потрібно доводити реальними кроками і керівництву держави, і громадянському суспільству, і донорам”, – зазначив Найєм.
Він навів приклад програми Єврокомісії Connecting Europe Facilities (СEF) із бюджетом у EUR60 млн, які діляться на п’ять країн – Румунію, Польщу, Угорщину, Словаччину, Україна вперше долучилася до цього інструменту.
“50% на проєкти дає Єврокомісія, 50% дофінансовуємо з інших джерел. Коли ми почали дізнаватися, як проєкт реалізовуватиметься, виявилося, що для контролю та звітності необхідно 12 консультантів на весь час реалізації проєктів. Бюджет на цих експертів значно перевищує зарплату наших співробітників. Після завершення проєктів вони не залишаться в команді, і ми втратимо цю інституційну пам’ять. Ми ж пропонуємо не наймати таких експертів щоразу на кожен проєкт, а створити спроможний інститут, який працюватиме за моделлю fee-based (плата залежить від бюджету)”, – сказав Найєм.
За його словами, структуру ДУП уже створено, наразі затверджують функціональні обов’язки та штатну структуру, розпочато сертифікацію за міжнародним стандартом протидій корупції ISO 9001.
“Дві інституції (в Україні) пройшли цю сертифікацію – НАБУ і НСЗУ. Ми розпочали цю сертифікацію: вже замовили її, і наразі в Агентстві проходить GAP-аналіз (розширена версія сертифікаційного аудиту). Сподіваюся, що наступного року ми отримаємо цей сертифікат”, – сказав Найєм. “Антикорупційний” сертифікат буде видано Агентству відновлення, в якому знаходиться Група управління проєктів. Найєм наголосив, що, якщо буде потрібно, його зроблять окремо і для ДУП.
За його словами, “спроможність, ступінь професіоналізму та прозорості процесів” буде продемонстровано на пілотних проєктах.
“Говоримо про те, щоб ГУП працювала над проєктом “Відновлення критично важливої логістичної інфраструктури та мережевого сполучення” (RELINC). Це грант, який надає Світовий банк. Частина гранту йде на “Укрзалізницю”, частина на мости і частина на портову інфраструктуру. Компонент портової та дорожньої інфраструктури реалізовуватиме ДУП. Також анонсовано проєкт ЄБРР і ЄІБ з реконструкції дороги М09, який проходитиме через управління ДУП. Інші проєкти розвитку дорожньої інфраструктури, критичної для підтримки експорту, зокрема реконструкція та будівництво пунктів пропуску”, – сказав Найєм.
Держпідприємство “Група управління проєктами відновлення” (до 19 липня 2023 року ДП “Укрдорінвест”) створене 2008 року. Дохід за підсумками 2022 року – 13,2 млн грн, чистий прибуток 118 тис. грн.
Текст інтерв’ю з Мустафою Найємом у повному обсязі буде опубліковано на головній сторінці сайту агентства “Інтерфакс-Україна”.