Хлібопеки готові платити за дефіцитне якісне зерно премію, УЗ просить трейдерів прислухатися до їхнього прохання

Київ. 7 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Хлібопеки фіксують низьку якість пшениці врожаю-2023, в якому пшениці 2-го класу зібрано лише 4%, а 3-го класу – майже 14%, тому вони просять трейдерів продавати продовольче зерно на борошномельні підприємства і готові платити додаткову премію за якість, повідомив заступник директора департаменту комерційної роботи АТ “Укрзалізниця” (УЗ) Валерій Ткачов.

“Виробники хліба проінформували про низьку якість пшениці врожаю 2023 року. Пшениці 2 кл – лише 4%; пшениці 3 кл – приблизно 14%. Ці дефіцитні обсяги змішуються на елеваторах з неякісною пшеницею та продаються експортерам”, – написав він у фейсбуці за підсумками засідання Trend&Henge Club у середу.

Він повідомив, що хлібопекарі змушені переглядати рецептури хліба і додавати до нього суху клейковину та інші добавки, що призведе до подорожчання хліба. “Якісної пшениці недостатньо для забезпечення потреби галузі”, – додав Ткачов.

Виробники хліба звернулися до трейдерів великих компаній та агровиробників із пропозицією продавати наявні обсяги якісної пшениці на борошномельні підприємства та висловили готовність платити додаткову премію за якість, наголосив представник УЗ.

“Ситуація win-win. Виробникам хлібу не прийдеться імпортувати якісну пшеницю за кордону для власних потреб. Експортери зерна зекономлять на логістиці, продавши якісну пшеницю в Україні”, – констатував він і висловив сподівання, що цей діалог перейде в практичну площину.

Як повідомлялося, наприкінці серпня борошномели наголошували на низькій якості пшениці нового врожаю. За їхніми прогнозами, в окремих регіонах сумарна частка пшениці 2-го і 3-го класу не перевищить 10% загального виробництва. Більшість переробників констатують, що до них на підприємства переважно надходить пшениця з низьким вмістом білка – до 11%, незначна частина – на рівні 11-12% і лише поодинокі пропозиції з вмістом білка на рівні 13%.

За інформацією міністра аграрної політики та продовольства Миколи Сольського, через погодні умови сезону 2023 року Україна виростила “менше продовольчої пшениці, більше фуражної”. “Але це стандартна ситуація для України, коли сезон залежить насамперед від погодних умов”, – пояснив він і додав, що в тоннажі пшениці для експорту в України в 2023/24 МР буде не менше, ніж минулого сезону.

Джерело: https://www.facebook.com/profile.php?id=100010325867613