Країни Карибської співдружності запланували на п'ятницю екстрене засідання щодо територіального спору між Венесуелою і Гаяною – ЗМІ

Мадрид. 8 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Країни Карибського співтовариства (КАРІКОМ) мають намір провести в п’ятницю екстрене засідання, щоб обговорити розвиток подій навколо територіальної суперечки між Венесуелою і Гаяною щодо регіону Ессекібо, пише гайанська газета Stabroek News.

“Карибська співдружність у процесі скликання екстреного засідання глав урядів у форматі відеоконференції у п’ятницю”, – повідомило видання з посиланням на міністра закордонних справ Тринідад і Тобаго Амері Брауна.

За його словами, додаткова інформація буде пізніше.

Водночас, як пише Stabroek News, низка південноамериканських країн закликала Венесуелу і Гаяну до пошуку мирного вирішення проблеми.

Члени торгового блоку Меркосур “висловлюють глибоке занепокоєння зростанням напруженості між Боліваріанською Республікою Венесуела і Кооперативною Республікою Гаяна”, ідеться у спільній заяві країн-членів – Аргентини, Бразилії, Парагваю та Уругваю. Цю заяву також підписали Чилі, Колумбія, Еквадор і Перу.

У документі міститься заклик до обох сторін розпочати діалог і шукати мирне вирішення розбіжностей, щоб уникнути односторонніх дій та ініціатив, які можуть їх посилити.

Раніше повідомлялося, що глави МЗС Венесуели Іван Гіль Пінто і Гаяни Г’ю Тодд домовилися зберігати канали зв’язку для консультацій у територіальному спорі щодо регіону Ессекібо.

1899 року, коли Гаяна була британською колонією, міжнародні третейські судді провели кордони, за якими Ессекібо, який Венесуела завжди вважала своїм, відійшов британській короні. Нині Венесуела вважає, що єдиним засобом для врегулювання спору є Женевські угоди 1966 року. Документ передбачає створення змішаної комісії, яка мала знайти вирішення територіального питання.

Криза між Венесуелою і Гаяною загострилася останніми роками після відкриття нафтогазових родовищ у гаянських територіальних водах. Зокрема, Каракас виступає проти видачі Джорджтауном дозволів нафтовим компаніям на буріння в цих водах.

3 грудня відбувся референдум, на якому громадяни Венесуели висловилися за приєднання Ессекібо до країни. Після цього в Гаяні почали готуватися до можливого вторгнення Венесуели.