Київ. 21 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Китай у поточному сільгоспроці (з жовтня 2022 до вересня 2023 року) імпортує рекордні 100 млн т соєвих бобів порівняно з 91,55 млн т минулого сезону, прогнозує Мінсільгосп США. У липні відомство оцінювало китайський імпорт у поточному сезоні нижче – у 99 млн тонн.
Очікується, що в останні місяці сільгоспроку темпи імпорту залишаться високими, оскільки Китай закуповує продукцію з Південної Африки за конкурентними цінами, зазначається в огляді.
За 10 місяців сезону (жовтень-липень) КНР імпортувала близько 84,5 млн тонн соєвих бобів, включно з майже 30 млн тонн зі США. Однак з квітня поставки припинилися, і Китай переключився на бразильську продукцію на тлі високого врожаю і привабливих цін у цій країні. Бразилія і США є найбільшими світовими експортерами сої з прогнозованим обсягом поставок поточного сезону на рівні 94 млн тонн і 53,9 млн тонн відповідно.
Решта постачальників сої також наростили експорт до КНР. Так, Аргентина активізувала поставки в першій половині сезону завдяки програмі “соєвого долара” (спеціального обмінного курсу для експорту сільгосппродукції). Канада і РФ також збільшили поставки сої до Китаю цього року завдяки зростанню врожаю за відносно стабільного обсягу внутрішньої переробки.
Світове виробництво соєвих бобів у поточному сезоні, як очікується, становитиме 369,7 млн тонн (360,1 млн тонн минулого сезону, прогноз на наступний сезон – 402,8 млн тонн). Світовий імпорт оцінюється в 166,4 млн тонн (156,6 млн тонн і 166,2 млн тонн відповідно).
У новому 2023-2024 сільгоспроці Китай залишиться найбільшим світовим імпортером сої з обсягом закупівель у 99 млн тонн, прогнозує Мінсільгосп США (порівняно з липневою оцінкою прогноз не змінився). Країна продовжить купувати більше сої в Бразилії і менше в США, висловлює припущення відомство.
Загалом виробництво олійних у поточному сільгоспроці оцінюють у 629,1 млн тонн, що на 400 тис. тонн нижче за липневу оцінку через скорочення виробництва сої в Уругваї та соняшнику в КНР, яке було лише частково компенсовано зростанням врожаю сої в Парагваї та ріпаку в Білорусі.
У 2023-2024 сільгоспроці світове виробництво олійних очікується на рівні 663,7 млн тонн, що на 3,6 млн тонн нижче за липневий прогноз: за оцінкою Мінсільгоспу США, зростання виробництва соняшнику в Україні та РФ, а також ріпаку в Білорусі не компенсує зниження виробництва сої в США, ріпаку в Канаді та соняшнику в ЄС.