Міністри енергетики ЄС домовилися продовжити терміни надзвичайних заходів з енергетичної безпеки

Київ. 19 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Рада ЄС з енергетики досягла у вівторок політичної угоди держав-членів щодо продовження терміну дії трьох постанов, розрахованих на надзвичайні ситуації.

“Це дасть нам змогу забезпечити стабілізацію енергетичних ринків, пом’якшити наслідки кризи і захистити громадян ЄС від надмірно високих цін на енергоносії”, – заявила заступниця прем’єр-міністра і міністерка з питань екологічного переходу Іспанії, яка головує в Раді ЄС, Тереза Рібера.

У комюніке Ради ЄС нагадують, що надзвичайні заходи було ухвалено торік через агресивну війну РФ проти України, “щоб зміцнити солідарність між державами-членами, прискорити впровадження поновлюваних джерел енергії та захистити громадян ЄС від надмірно високих цін на енергоносії”.

У повідомленні ради зазначено, про які постанови йдеться.

Це, по-перше, регламент, що “зміцнює солідарність за допомогою кращої координації закупівель газу, надійних цінових орієнтирів та обміну газом через кордони”. Він передбачає “тимчасові надзвичайні заходи, покликані знизити високі ціни на енергоносії та підвищити безпеку постачань газу”. Міністри енергетики погодилися продовжити його дію ще на один рік, до 31 грудня 2024 року.

Друга постанова визначає основу для прискорення впровадження відновлюваних джерел енергії. Вона спрямована “на вирішення енергетичної кризи, зниження залежності ЄС від російського викопного пального, подальше просування кліматичних цілей ЄС шляхом прискорення процесу видачі дозволів і впровадження проєктів відновлюваної енергетики. Ця постанова застосовується з 30 грудня 2022 року терміном на 18 місяців. Міністри домовилися продовжити період застосування деяких змінених положень постанови до 30 червня 2025 року.

Третій регламент, присвячений “механізму ринкової корекції для захисту громадян та економіки ЄС від надмірно високих цін, встановлює систему тимчасових заходів для запобігання стрибкам надмірно високих цін на газ у ЄС, які не відображають ціни на світовому ринку”. Ця постанова застосовується з 1 лютого 2023 року терміном на один рік. Досягнуто домовленості продовжити її ще на один рік, до 31 січня 2025 року.

Тепер Рада ЄС має ухвалити за допомогою письмової процедури офіційні постанови про продовження регламентів, після чого їх опублікують в “Офіційному журналі” ЄС і вони набудуть чинності одразу після закінчення терміну чинних правил.

Єврокомісія представила пропозиції щодо цих трьох регламентів у листопаді 2022 року відповідно до статті 122 Договору про функціонування ЄС, розрахованої на надзвичайні ситуації.