Київ. 7 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міністерство юстиції України подало до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) позов про застосування санкції, що передбачає стягнення в дохід держави активів, які належать російській групі “ГМС” (раніше – “Гидромашсервис”), та до її основних співвласників – Володимира Лук’яненка-старшого та його сина Володимира (громадянина РФ), а також до громадянина РФ Германа Цоя, які вже перебувають під санкціями України.
“6 листопада 2023 року Міністерство юстиції України подало до Вищого антикорупційного суду позов про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини 1 статті 4 закону України “Про санкції”, – ідеться в повідомленні на сайті міністерства.
У ньому наголошується, що відповідачі чинять вирішальний вплив на діяльність групи підприємств – виробників насосного обладнання для нафтогазового комплексу, енергетики, житлово-комунального та водного господарства, зокрема на території України та РФ.
“Також відповідачі сприяють забезпеченню безперебійного функціонування військово-промислового комплексу країни-агресора в умовах ведення агресивної війни на території України шляхом сплати податків до держбюджету країни-агресора в значних розмірах і постачання коштів для ремонту військової та спеціальної техніки на користь військових частин і підприємств РФ”, – повідомляє Мін’юст.
Серед третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача, за інформацією Мін’юсту, виступають сумський завод “Насосенергомаш” (понад 90,6% володіє зареєстрована на Кіпрі Naftech Pump LTD, нова назва – H.M.S. Capital Limited, кінцевим бенефіціаром якої є Володимир Лук’яненко-молодший). Заарештовані акції “Насосенергомашу” були передані в управління АРМА.
Крім того, серед третіх осіб – АТ “Сумське машинобудівне НВО” (власник понад 83,9% – кіпрська Repenio Holding) та очолюване Лук’яненком-старшим АТ “Сумське машинобудівне НВО-Інжиніринг” (100% – у Repenio Holding), дочірнє підприємство “Завод обважнених бурильних і ведучих труб” (100% – у Alveron Holding Limited), а також Alveron Holding Limited (100% – у Alveron Holding Limited.
Як повідомлялося, у травні 2023 року президент України Володимир Зеленський своїм указом запровадив санкції, що відкривають шлях до конфіскації активів, проти десятків пов’язаних із російськими фізособами іноземних компаній, які володіють великими активами в Україні, зокрема компаній Лук’яненка та його сина – Repenio Holding Limited, Alveron Holding і Naftech Pump Ltd.
За даними Мін’юсту, серед активів також консорціум “Атоммашпроєкт”, готельний комплекс “Ювілейний”, ТОВ “Кусум Фрам”, ТОВ “Компанія з управління майновим комплексом”, “Стандартінвест-Південь”, “Терра-Україна”, “Південьпівнічморсервіс”, фірма “Олтрі” Лтд.., “Фрунзе-Профіль”, ТОВ “Суми-Електрод”, НДІ і ПК Інститут атомного та енергетичного машинобудування, ТОВ “Веселе”, “Техногаз-С”, “Котельня південного промвузла”, “Градовіт-ХХІ”, “МАШ-Сервіс”, Torberg Beteiligungen AG, а також члени сім’ї Грек (власники низки цих активів).
Санкція закону України передбачає стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких особа може прямо або опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом праву розпорядження майном.