Київ. 7 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – У Верховному Суді допускають можливість розгляду міжнародними судовими інстанціями кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів РФ, які стосуються безпосередньо суб’єктів, які розв’язали війну та віддавали злочинні накази, а основний масив воєнних злочинів РФ розглядатимуть національні українські суди.
“Якщо говорити про воєнні злочини і злочини, пов’язані з агресією, – кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, то на розгляд місцевих судів надійшло понад 1 тис. 150 кримінальних проваджень. Це визнання правомірною збройної агресії РФ – понад 850 кримінальних проваджень, розповсюдження комуністичної та нацистської символіки – понад 160 кримінальних проваджень”, – розповів голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Олександр Марчук на пресконференції в п’ятницю в Києві.
Щодо статті КК про порушення законів та звичаїв війни, то, за словами Марчука, навколо цієї категорії справ точаться постійні дискусії, зокрема, вивчають досвід і практику зарубіжних партнерів, щоб українські суди могли коректно документувати такі види злочину.
Марчук розповів, що за ст. 438 КК (порушення законів та звичаїв війни) до національних судів надійшло 130 кримінальних проваджень, 38 уже розглянуто.
“Щодо екоциду на розгляді суду першої інстанції перебуває одне кримінальне провадження. Що стосується геноциду, то надійшло на розгляд до суду два кримінальних провадження”, – зазначив він.
Також, за словами Марчука, за статтею про планування, підготовку та ведення агресивної війни (ст. 437 КК) в українських судах перебуває три кримінальні справи.
Голова Касаційного кримінального суду уточнив, що одну зі справ про підготовку та ведення агресивної війни було передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду. “Ми очікуємо судове рішення для формування правового висновку, щоб суди могли застосовувати відповідну норму права”, – додав Марчук.
Відповідаючи на запитання агентства “Інтерфакс-Україна” щодо перспектив розгляду категорії воєнних злочинів, зокрема, щодо геноциду та злочину агресії, у міжнародних судових інстанціях, голова Касаційного кримінального суду наголосив, що цю категорію справ розглядають і розглядатимуть національні суди.
“Основний масив цієї категорії справ розглядатимуть саме національні суди. Можливо, щодо окремих суб’єктів – які розв’язували війну, давали вказівки, справи розглядатимуть міжнародні судові інстанції”, – підсумував він.