МВФ і Україна досягли угоди на рівні персоналу про 2-й перегляд програми EFF – Фонд

Київ. 11 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Співробітники Міжнародного валютного фонду (МВФ) і влада України досягли угоди на рівні персоналу (SLA) за оновленим переліком економічної та фінансової політик для другого перегляду чотирирічної програми розширеного фінансування EFF, йдеться в повідомленні Фонду в ніч на суботу.

“Усі кількісні критерії ефективності на кінець червня та індикативні цілі на кінець вересня були виконані. Більшість структурних маяків також було досягнуто, відкриваючи шлях для розгляду радою директорів, що дало б змогу виділити близько $900 млн (SDR663,9 млн)”, – зазначається в документі.

Зазначається, що місія МВФ на чолі з Гевіном Греєм, яка працювала цього тижня, та влада України також провели консультації 2023 року за Статтею IV Статуту Фонду, які були зосереджені на середньостроковій політиці, покликаній закласти основу для стійкого, сталого та “зеленого” відновлення на шляху до вступу до Європейського Союзу (ЄС).

Грей уточнив, що SLA підлягає затвердженню радою директорів МВФ, засідання якої очікується найближчими тижнями

“Українська економіка продовжує демонструвати чудову стійкість, і останні економічні події говорять про більш сильне, ніж очікувалося, відновлення економіки у 2023 році з триваючим, хоча й більш повільним зростанням у 2024 році. Однак перспективи залишаються вкрай невизначеними, оскільки зберігається винятково висока невизначеність, пов’язана з війною”, – зазначив МВФ за підсумками роботи місії.

Глава місії нагадав, що програму EFF обсягом близько $15,6 млрд (SDR11,6 млрд) було схвалено 31 березня цього року, і вона є частиною набагато більшого міжнародного пакету підтримки України, який наразі становить приблизно $122 млрд замість спочатку заявлених $115 млрд. За його словами, EFF і надалі забезпечуватиме міцне підґрунтя для економічної програми влади, і ефективність програми загалом перебуває на правильному шляху, незважаючи на надзвичайно складну ситуацію.

“Зберігається надзвичайно складна ситуація для державних фінансів: бюджетний дефіцит залишається дуже високим, що відображає економічні та соціальні витрати війни, які тягнуть за собою великі потреби у фінансуванні. Щоб допомогти задовольнити ці потреби у витратах при збереженні стійкості боргу, ключові пріоритети включають ухвалення закону про повне відновлення податкових перевірок (ухвалено Радою 9 листопада – ІФ) і запуск Національної стратегії доходів (НСД) у грудні, як і планувалося”, – зазначив Грей.

За його словами, офіційним органам необхідно бути готовими вжити додаткових заходів щодо збільшення доходів і продовжувати зусилля з мобілізації фінансування на внутрішньому ринку облігацій. Своєчасне надання виділеної зовнішньої підтримки матиме вирішальне значення для бюджетного фінансування та макроекономічної стабільності, додав глава місії.

“Офіційні органи мають розпочати заплановані операції з комерційним боргом у передбачені строки, відповідно до мети відновлення стійкості боргу відповідно до параметрів програми. Збереження стійкості також потребуватиме пошуку нових запозичень на максимально пільгових умовах і проведення середньострокового бюджетного коригування доходів”, – зазначив представник Фонду, який раніше рекомендував Україні провести в першому півріччі переговори з власниками єврооблігацій про нову реструктуризацію.

Грей позитивно оцінив нещодавній перехід Національного банку України до керованої гнучкості обмінного курсу. “Це довгоочікуваний крок до відновлення довоєнної основи грошово-кредитної політики, який допомагає зміцнити стійкість економіки до зовнішніх впливів”, – пояснив він.

За оцінками МВФ, фінансова система України залишається стабільною, ліквідною і забезпеченою завдяки широким надзвичайним заходам, але необхідна постійна пильність з огляду на невизначеність, пов’язану з війною. Діагностика банків, реформи банківського нагляду, посилення управління державними банками та планування на випадок непередбачених обставин залишаються високими пріоритетами, сказав Грей.

Він також наголосив, що послідовне проведення структурних реформ, зокрема у сфері управління, боротьби з корупцією та управління державними інвестиціями, матиме вирішальне значення для закладання основ для сильного та сталого зростання і підтримки України на шляху до вступу в ЄС. Глава місії назвав важливим досягненням ухвалення закону про посилення фінмоніторингу PEP, закликавши ухвалити в грудні, як і планувалося, закон про посилення автономії Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Грей додав, що необхідно також продовжити зусилля з поліпшення управління державними підприємствами, а для підтримки очікуваних витрат на відновлення і реконструкцію забезпечити, щоб механізми управління донорським фінансуванням були інтегровані в бюджетні процеси і відповідали передовій практиці управління державними фінансами та прозорості.

“Добре кероване післявоєнне відновлення в поєднанні з рішучими реформами (зокрема в сфері управління державними інвестиціями, державного управління та ділового середовища) в контексті вступу до ЄС може стимулювати повернення мігрантів та інвестиційні потоки, необхідні для встановлення сталого економічного зростання, і допомогти в досягненні ширших цілей розвитку України”, – зазначив також голова місії, вітаючи початок переговорів про вступ України до ЄС.

Зі свого боку голова Нацбанку Андрій Пишний у фейсбуці, зазначив, що засідання Ради виконавчих директорів МВФ відбудеться протягом місяця, і Україна розраховує на виділення третього траншу за програмою, завдяки чому загальний обсяг підтримки фондом у 2023 році становитиме орієнтовно $4,5 млрд.

Він наголосив, що у фокусі Нацбанку, зокрема, залишається діагностичне обстеження банків, реформи банківського нагляду, посилення корпоративного управління в державних банках.

“Також мають бути опрацьовані додаткові заходи щодо забезпечення надходжень до бюджету. У цьому напрямі важливо й надалі нарощувати можливості внутрішнього боргового ринку”, – додав голова НБУ.

Джерело: https://www.imf.org/en/News/Articles/2023/11/10/pr23389-imf-and-ukraine-reach-staff-level-agreement-eff

https://www.facebook.com/pyshnyy