На первинному ринку житла малоймовірні зростання попиту і коливання вартості до кінця року – експерт

Київ. 9 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – На первинному ринку житла суттєве зростання попиту малоймовірне, очікується, що коливання вартості не перевищать 1,5% до кінця 2023 року, повідомив співзасновник і керуючий партнер компанії INSPI Володимир Семенцов у коментарі агентству “Інтерфакс-Україна”.

“Державні механізми, які могли б якось пожвавити попит на квартири в об’єктах на стадії будівництва, залишаються недостатньо ефективними. За пільговою програмою кредитування “єОселя” кількість угод із купівлі житла, що будується, становить не більше ніж 2-3% від загальної кількості схвалених банками-партнерами кредитів”, – повідомив Семенцов.

Він відзначив як позитивну ініціативу використання сертифікатів за зруйноване житло в межах програми “єВідновлення” на первинному ринку, проте поки що не затверджено механізму їх використання і немає оцінки, скільки громадян готові розглядати таку можливість.

“У девелоперів є можливості стимулювати попит за програмою “єОселя”. Однак це потребуватиме від них змін у механізмах купівлі житла, а саме залучати кошти через фонди фінансування будівництва, купівлю-продаж майнових прав на недобудовані квартири або через облігації. Наразі більшість девелоперів в об’єктах, будівництво яких розпочалося ще до лютого 2022 року, не готові до таких нововведень, працюючи за старими схемами продажу”, – зазначив Семенцов.

На його думку, важливими механізмами збільшення попиту також можуть стати спільні програми кредитування між банками і девелоперами та загальна тенденція до зниження відсотків за іпотечними банківськими програмами.

“За час початку повномасштабного вторгнення попит скоротився втроє-п’ятеро від довоєнного рівня. І нині він більш-менш стійкий. Власне, це слід вважати точкою відліку для проєкції попиту у 2024 році”, – наголосив Семенцов.

Експерт зазначив, що понад 80% наявного попиту сконцентровано на об’єктах, які вже введено в експлуатацію або перебувають в активній фазі зведення (ступінь готовності понад 60%) з очікуваним завершенням будівництва в першому півріччі 2024 року. За даними фахівця, як і протягом року, найбільш затребуваними у покупців є квартири площею від 40 до 70 кв. м. Окрім того, для громадян вкрай важлива активність девелоперів на будмайданчиках.

За його спостереженнями, девелопери підлаштовують свої плани під воєнні реалії, не розраховуючи на глобальне зростання попиту.

“Зусилля концентруються на добудові вже розпочатих об’єктів і приведенні до ладу тих ЖК, які поспіхом були введені в експлуатацію вже під час повномасштабної війни. І найголовніше – на перспективу готують системні зміни в бізнес-процесах, ключовими з яких є зміна практики продажу житла на ранніх стадіях будівництва, залучення початкового капіталу під реалізацію проєкту, а також приділяючи більше уваги якісним характеристикам майбутніх ЖК”, – підсумував Володимир Семенцов.

INSPI Development – інвестиційно-девелоперська компанія, створена в грудні 2020 року. У планах компанії – розвиток мережі сервісних апартаментів в Україні, розвиток нових форматів нерухомості та знакових об’єктів нерухомості. До 2025 року в портфелі компанії заплановано понад десять об’єктів, серед яких мережа сервісних апартаментів, об’єкти комерційної та житлової нерухомості.