Київ. 27 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національна стратегія доходів на 2024-2030 рр. передбачає посилення функцій органів місцевого самоврядування (ОМС) у частині адміністрування місцевих податків, а також запровадження податкових перевірок на підставі даних місцевої влади.
Згідно з оприлюдненим у середу на сайті Міністерства фінансів текстом Нацстратегії, процес адміністрування бюджетоутворюючих податків для ОМС на сьогодні повністю перебуває у сфері повноважень податкових органів, тож із метою посилення функцій ОМС передбачається підготовка відповідних законодавчих змін.
Одночасно протягом 2024-2025 років пропонується в законодавчому порядку зобов’язати ОМС провести інвентаризацію об’єктів нерухомості та земельних ділянок щодо їхньої наявності в держреєстрах як об’єктів оподаткування, а також внести до інформаційних баз Міністерства юстиції дані про такі об’єкти, зокрема з архівних паперових носіїв.
Крім того, починаючи з 2024 року, передбачається закріпити законодавчо зобов’язання Мін’юсту актуалізувати дані Держреєстру речових прав на нерухомість на підставі поданої ОМС інформації, а також забезпечити ОМС право доступу до інформаційних баз Податкової служби щодо об’єктів і суб’єктів оподаткування місцевими податками та зборами, зареєстрованими на території відповідних громад.
Документ також передбачає законодавче встановлення підстав для проведення перевірок контролюючими органами на підставі зібраної ОМС інформації про власників або користувачів нерухомості, яка була некоректно обтяжена податками.
У документі вказується, що в Україні 1952 місцевих бюджети. Їх наповнення відбувається частково за рахунок місцевих податків і зборів (єдиний податок, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плата за землю тощо) і частково за рахунок розподілу загальнодержавних податків і зборів (ПДФО, податок на прибуток, акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизних товарів, плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення). У довоєнному 2021 році надходження місцевих податків і зборів у структурі загальних податкових надходжень становили лише 6,2%, але в структурі податкових надходжень місцевих бюджетів місцеві податки і збори дорівнювали близько 26%.
У структурі місцевих податків найбільша частка була у єдиного податку – 51,5%, або 46,3 млрд грн, а також у плати за землю – 39,2%, або 35,3 млрд грн, і податку на нерухомість – 8,7%, або 7,8 млрд грн.
Як повідомлялося, 27 грудня Кабінет міністрів України затвердив Національну стратегію доходів на 2024-2030 роки.