НАЗК очікує близько 2,5 млн декларацій під час кампанії декларування доходів, відсоток повної перевірки значно збільшиться – Ситник

Київ. 21 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) очікує близько 2,5 млн декларацій під час кампаній із декларування, проходження автоматизованої перевірки не означатиме відсутності повної перевірки.

“Декларацій подається дуже багато. До початку війни було орієнтовно 1 млн декларацій за одну кампанію декларування. Наразі ми очікуємо 2,5 млн декларацій”, – сказав заступник голови агентства Артем Ситник на брифінгу в четвер у Києві.

Він наголосив, що ця цифра неточна, вона базується на тому, що після відновлення обов’язкового декларування необхідно практично одночасно отримати дані за три роки.

“Наразі триває кампанія декларування за 2021-20022 роки, вона закінчиться 31 січня 2024 року”, – нагадав заступник голови НАЗК.

Він звернув увагу на те, що кампанія декларування доходів за 2023 рік завершується 31 березня.

“Фактично паралельно триває кампанія декларування за три роки. Це суттєво ускладнює і нашу роботу, і сам процес заповнення декларацій”, – зазначив Ситник.

Говорячи про суть змін у декларуванні в частині проведення повної перевірки, заступник голови НАЗК зазначив, що закон дає можливість робити підхід до перевірки декларацій гнучким і ризикоорієнтованим. Він зазначив, за час відсутності декларування НАЗК створювало базу та IT-продукти, які зможуть забезпечити реалізацію ризикоорієнтованого підходу.

“На сьогодні всі декларації, які будуть подані під час кампанії декларування, будуть охоплені увагою НАЗК, і фактично всі декларації будуть оцінені насамперед через призму автоматичної перевірки”, – розповів заступник голови НАЗК.

Ситник пояснив, що це означає проходження декількох етапів перевірок: звіряння з реєстрами та державними базами даних, встановлення відповідності або невідповідності даних декларацій із даними цих реєстрів. Потім, за його словами, декларацію оцінюють на предмет наявності необґрунтованих активів.

“Якщо невідповідностей немає, немає ознак необґрунтованих активів, то вважається, що декларація пройшла автоматичну перевірку. Але це не означає, що ця декларація пройшла повну перевірку”, – уточнив Ситник.

За його словами, після проведення автоматичної перевірки декларант отримує відповідне повідомлення.

Заступник голови НАЗК додав, що орієнтовно третина декларацій пройде автоматичну перевірку, але проходження автоматичної перевірки не означає, що НАЗК до неї не повернеться і не проведе повну перевірку.

“70% декларацій, які автоматичну перевірку не пройдуть, – це не означає, що ці декларації точно мають певні порушення… До них застосовується ризикоорієнтований підхід і кожній декларації присвоюється коефіцієнт ризику”, – зазначив він.

Ситник додав: “Чим вищий коефіцієнт ризику декларацій, тим більше шансів, що ця декларація потрапить на повну перевірку. Тому ми прогнозуємо, що насамперед займатимемося тими деклараціями, які мають очевидні ризики, і відсоток реагування за деклараціями з повною перевіркою буде набагато більшим, ніж було раніше”.

Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=ew2MEatZvC4