Назви міст Южноукраїнськ, Червоноград, Олександрія та Павлоград належать до символіки російської імперської політики – експертна комісія УІНП

Київ. 30 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті (УІНП) з питань визначення належності об’єктів до символіки російської імперської політики заявляє, що назви міст Южноукраїнськ Миколаївської області, Червоноград Львівської області, Олександрія Кіровоградської області та Павлоград Дніпропетровської області належать до символіки російської імперської політики.

“Ліквідація питомо українських історичних назв і насадження відповідних імперських маркерів призвела до появи топонімів Катеринослав, Єлисаветград, Олександрія, Павлоград, Контантиноград, Олександрівськ, Новомосковськ, Новоросійськ, Новоград-Волинський та ін.”, – ідеться у висновках експертної комісії.

Зокрема, наголошується, що назва міста Южноукраїнськ двоосновна і вказує на його розташування “на півдні України”. Водночас і Южноукраїнська АЕС, і саме місто не розташовані безпосередньо на південному узбережжі України та є доволі віддаленими від нього. Отже, назва міста Южноукраїнськ штучна.

Також у комісії наголошують, що перейменування Кристинополя на Червоноград мало ідеологічне забарвлення: місто набувало статусу промислового центру з переважно робітничим населенням, що формувався фактично на новій основі не лише з місцевого, а й приїжджого населення, і мало стати соціальною опорою радянської влади в новоприєднаному регіоні.

У комісії констатували, що назва міст Олександрія та Павлоград також є втіленням російської колоніальної політики, а заміна початкових топонімів Усиківка та Матвіївка була ланкою загальної стратегії, спрямованої на викорінення української топонімії та впровадження загальноімперської системи назв для географічних об’єктів.

Як повідомлялося, раніше УІНП підготував збірку матеріалів, рекомендацій і документів щодо виконання вимог закону “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”.