Київ. 29 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Змінна складова винагороди керівництву та впливовим особам банку не може перевищувати 100% фіксованої винагороди, відповідні зміни вніс Національний банк України (НБУ) до оновлених вимог політики винагороди в банках.
Як повідомляється на сайті регулятора, згідно з новими вимогами, на негрошову форму виплати (акції банку та фінансові інструменти, пов’язані з власними інструментами капіталу, інструменти з умовами списання/конверсії, субординований борг) має припадати щонайменше 50% змінної винагороди.
Крім того, має застосовуватися відстрочка виплат терміном від чотирьох років до щонайменше 40% змінної винагороди, а в разі виплати особливо великої суми – щонайменше 60%.
“Через те, що в Україні немає активного ринку негрошових інструментів, а також через суттєву частку держави в банківському секторі, у Положенні (про політику винагороди в банку) визначено можливість для банків застосовувати альтернативний підхід – виплату повної суми змінної винагороди грошима за умови відтермінування щонайменше 60% змінної винагороди”, – пояснюють водночас у пресрелізі.
Нацбанк заявляє, що нові вимоги відповідають принципам ЄС зі сталого розвитку.
“Реалізація банками оновлених вимог до винагород сприятиме наближенню до європейських стандартів та припиненню прикрої практики сплати невиправдано високої винагороди ціною прийняття банком неприйнятних ризиків. Нові вимоги банки мають застосовувати до винагороди вже за підсумками 2023 року”, – зазначила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.
Реалізація політики винагороди в банку має враховувати розмір, особливості діяльності банку, характер та обсяг банківських та інших фінансових послуг, профіль ризику банку, його системну важливість, а також дотримання/виконання стратегії банку, бізнес-плану, бюджету та декларації схильності до ризиків, наголосив регулятор.
Він уточнив, що Положення про політику винагороди в банку має встановлювати чіткі критерії для віднесення осіб до числа впливових. Фіксована складова винагороди має відображати відповідний рівень професійного досвіду та організаційної відповідальності працівника згідно з його посадовими обов’язками/умовами договору.
“Ця складова не залежить від результатів діяльності банку і не може бути зменшена/призупинена/скасована. Змінна складова винагороди має враховувати показники фінансового стану банку та результати його діяльності і водночас запобігати негативному впливу таких виплат на сталий розвиток установи”, – пояснив НБУ.
Регулятор додав, що здійснюватиме оцінку політики винагороди в банку з урахуванням оцінювання його фінансового стану, бізнес-моделі, супутніх ризиків, ефективності корпоративного управління та системи внутрішнього контролю під час оцінювання SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) та визначення наглядових дій щодо установи.
Уточнюється, що Положення про політику винагороди в банку затверджено постановою правління Національного банку України від 27 грудня 2023 року №189, яка набуває чинності з 29 грудня 2023 року. Згідно з постановою, банки мають привести свої внутрішні документи у відповідність до нових вимог до 30 квітня 2024 року. Водночас вимоги, засновані на показниках достатності внутрішнього капіталу (ICAAP), набувають чинності з 1 січня 2025 року.
Як повідомлялося, перегляд політики винагороди в банках є однією з умов меморандуму за програмою з МВФ. У ньому зазначалося, що НБУ до кінця грудня 2023 року вдосконалить нормативну базу щодо політики винагороди в банках, запровадивши вимоги щодо обмеження змінної складової винагороди та механізмів виплат вищому керівництву банків, наблизивши її до стандартів ЄС.