Київ. 19 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національний банк України (НБУ) призначив довірену особу на управління 88,890583% акцій Першого інвестиційного банку (PINbank, Київ), що належать росіянину Євгену Гінеру, який потрапив під санкції, та які Вищий антикорупційний суд ухвалив стягнути у дохід держави, та очікує рішення уряду про визначення органу управління цими акціями, повідомив заступник голови НБУ Дмитро Олійник.
“Вищий антикорупційний суд за позовом Мін’юсту до Євгена Гінєра справді ухвалив рішення стягнути в дохід держави його акції, однак рішення уряду про визначення органу управління цими активами ще не ухвалено”, – сказав він в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” на запитання, чому затримуються рішення НБУ щодо цього банку.
Олійник додав, що НБУ також визнав небездоганною ділову репутацію занесеного до санкційного списку В’ячеслава Богуслаєва, який є мажоритарним власником Мотор-Банку, і також тимчасово заборонив йому використовувати право голосу і призначив довірену особу.
Заступник голови Нацбанку наголосив, що наразі росіяни позбавлені впливу на банківський і небанківський фінансовий сектори. Він нагадав, що за рік НБУ також відкликав банківські ліцензії в МР Банку, Промінвестбанку та Банку “Форвард”, ухвалив рішення про виведення з ринку системно важливого Сенс Банку (раніше – Альфа-Банк), акції якого потім було продано державі в рамках націоналізації.
“Щодо небанківських фінустанов – вони також пройшли перевірку на зв’язки з агресором. Визнано небездоганною ділову репутацію семи компаній та їхніх власників, анульовано ліцензії двох компаній і призупинено ліцензії ще чотирьох”, – зазначив Олійник.
За його словами, Нацбанк продовжує відстежувати ситуацію і за наявності російських або білоруських “слідів” вживатиме заходів.
Він нагадав, що 2022 року НБУ додав нові ознаки небездоганної ділової репутації до Положення про ліцензування банків: це наявність громадянства, податкового резидентства, місця проживання в державі-агресорі для фізичних осіб і реєстрація, податкове резидентство, місцезнаходження в такій країні – для юридичних осіб.
“Ми постійно моніторимо структури власності банків: виявляємо реальних контролерів незалежно від формального володіння, перевіряємо їхній фінансовий стан і ділову репутацію, професійну придатність і репутацію керівників”, – зазначив куратор вертикалі підпорядкування “Пруденційний нагляд”.
За даними НБУ, PINbank було засновано 1997 року. 13 березня 2023 року апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (ВАКС) відхилила апеляцію Гінера на рішення суду першої інстанції від 27 лютого цього самого року звернути в дохід держави 88,890583% акцій PINbank, які належать йому.
“Рішення набуло законної сили із моменту проголошення й оскарженню в касаційному порядку не підлягає”, – було зазначено в повідомленні ВАКС. Водночас інформація про перехід цих акцій у власність держави наразі відсутня.
Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков у квітні цього року повідомив, що зазначені акції PINbank можуть передати до статутного фонду “Укрпошти”, тоді як до війни, наприкінці 2021 року, про бажання купити PINbank повідомив банк “Кредит Дніпро” Олександра Ярославського.
Водночас відомо, що проти передання банку “Укрпошті” виступає Нацбанк, а Міжнародний валютний фонд загалом рекомендує скорочувати частку держави в банківському секторі, яка сильно зросла за час війни.
Згідно з інформацією на сайті PINbank, на 9 лютого 2023 року другим після Гінера акціонером було ТОВ “Юридична фірма “Укрправо” Олександра Шадрука з часткою 9,509417%, в інших акціонерів було 1,6%.
Крім цього, з 6 лютого цього року за рішенням Нацбанку України право голосу за акціями Гінера було передано довіреній особі Геннадію Михайленку.
Однак пайовий венчурний недиверсифікований закритий інвестфонд “Реноме” під управлінням ТОВ “Компанія з управління активами (КУА) “Реноме-2008” повідомив про збільшення своєї частки в PINbank з 1,6% до 5,9478% за підсумками угоди 23 травня цього року.
У повному обсязі інтерв’ю Дмитра Олійника читайте на сайті агентства “Інтерфакс-Україна” www.interfax.com.ua