"Нібулон" перейшов на однорівневу модель корпоративного управління

Київ. 11 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Один з найбільших операторів зернового ринку України ТОВ “СП “Нібулон” (Миколаїв) перейшов до однорівневої моделі корпоративного управління, першим у країні реалізувавши можливість, надану новим законом “Про товариства з обмеженою відповідальністю”, який набув чинності в 2023 році, повідомила директорка із юридичних питань Ганна Лазуренко.

“В Україні першими створили однорівневу структуру корпоративного управління”, – сказала вона на щорічному форумі корпоративних директорів Професійної асоціації корпоративного управління в Києві.

Лазуренко уточнила, що засновник “Нібулону” Олексій Вадатурський, якого вбили російські окупанти наприкінці липня минулого року, керував компанією переважно одноосібно, хоча в її статуті була прописана наглядова рада.

“Зараз компанія вже понад рік живе іншим життям. Син – Андрій Вадатурський – повністю трансформує підхід до управління бізнес-процесами”, – пояснила директорка із юридичних питань “Нібулону”.

За її словами, коли закон дав таку можливість, компанія довго зважувала це рішення, але ухвалила його в середині жовтня.

Лазуренко додала, що нещодавно Олексій Вадатурський наголосив на важливості того, щоб директори, які очолюють напрямки, та невиконавчі директори брали участь у поданні ідей, їх впровадженні та брали на себе відповідальність за результат.

“Йому потрібна рада директорів, яка могла б утримати від кроків, які не 100% виважені. Наразі сформовано раду виконавчих директорів, шукаємо невиконавчих директорів”, – додала директорка з юридичних питань.

За її словами, залучення невиконавчих директорів ускладнюється вкрай важкою ситуацією зі страхуванням відповідальності в умовах війни, адже кандидати з іноземних юрисдикцій “насамперед запитують про страхування”, тоді як страховики “важко йдуть навіть на аналіз ризиків”.

Водночас, повідомила Лазуренко, робота зі страховим брокером останнім часом дає надії вважати, що після свят страхові компанії можуть ухвалити рішення про таке страхування.

Вона уточнила агентству “Інтерфакс-Україна”, що наразі триває пошук трьох невиконавчих директорів, а загалом у раді директорів, максимальна чисельність якої визначена в 15 осіб, їх може бути 5-6.

Директорка з юридичних питань додала, що вже затверджено з положеннями чотири комітети: номінаційний і з винагороди, аудиту та управління ризиками, трансформації та інвестицій, бюджетний, проте частину з них мають очолювати невиконавчі директори, тож до кінця їх ще не сформовано.

Лазуренко також зазначила, що прописано матрицю голосувань: з яких питань потрібна проста більшість голосів, з яких кваліфікована, де потрібні голоси невиконавчих директорів.

За її словами, підтримку в цьому трансформаційному періоді “Нібулону” надає давній партнер і кредитор компанії Європейський банк реконструкції та розвитку.

Андрій Вадатурський у зверненні на сайті компанії додав, що допомогу в трансформації також надали Deloitte і “Василь Кисіль і Партнери”.

ТОВ “СП “Нібулон” створено 1991 року. До російського військового вторгнення зернотрейдер мав 27 перевантажувальних терміналів і комплексів із приймання сільгоспкультур, потужності для одночасного зберігання 2,25 млн тонн продукції АПК, флот із 83 суден (із них 23 буксири), а також володів Миколаївським суднобудівним заводом.

“Нібулон” до війни обробляв 82 тис. га землі в 12 областях України та експортував сільгосппродукцію до більш ніж 70 країн світу.

Зернотрейдер 2021 року експортував максимальні за час свого існування 5,64 млн тонн сільгосппродукції, досягнувши рекордних обсягів постачань на зовнішні ринки в серпні – 0,7 млн тонн, у четвертому кварталі – 1,88 млн тонн і в другому півріччі – 3,71 млн тонн.

Збиток “Нібулона” через повномасштабне військове вторгнення РФ у 2022 році перевищив $416 млн. Наразі зернотрейдер працює на 32% потужностей, створив спеціальний підрозділ для розмінування сільгоспземель і змушений був перенести центральний офіс із Миколаєва до Києва.