НКРЕКП схвалила законопроєкт про посилення незалежності регулятора на умовах його непідконтрольності Кабміну

Київ. 27 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП) схвалила законопроєкт “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення незалежності регулятора у сферах енергетики і комунальних послуг”, який, зокрема, передбачає непідзвітність і непідконтрольність Нацкомісії Кабінету Міністрів України.

“Регулятор не відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, не підзвітний і не підконтрольний Кабінету Міністрів України, прем’єр-міністру України та іншим посадовим особам Кабінету Міністрів України”, – йдеться в тексті документа, схваленого Нацкомісією на засіданні в середу.

Згідно з проєктом закону, рішення регулятора не можуть бути скасовані Кабінетом Міністрів України (КМУ) повністю або в окремій частині.

При цьому на працівників центрального апарату і територіальних органів регулятора не поширюється правовий статус державних службовців. Також на регулятора не поширюються вимоги уряду до формування структури та граничної чисельності апарату центрального органу виконавчої влади.

Загалом на голову та членів НКРЕКП не поширюються повноваження прем’єр-міністра України щодо спрямування, координації та контролю діяльності керівників центральних органів виконавчої влади та надання з цією метою доручень, обов’язкових до виконання зазначеними органами та посадовими особами.

Відповідно до документа, особливості відносин Кабміну з НКРЕКП регламентуються законом України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” (закон про НКРЕКП).

Як зазначено в обґрунтуванні Нацкомісії до ухваленого рішення, проєкт закону розроблено юридичним департаментом НКРЕКП на виконання зобов’язань України за Договором про заснування Енергетичного співтовариства та Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

“Згідно із законопроєктом, зокрема, передбачається імплементація нормативно-правової бази Енергетичного співтовариства шляхом уточнення норм закону про НКРЕКП щодо підконтрольності та підзвітності регулятора, нерозповсюдження статусу державних службовців на працівників НКРЕКП, удосконалення процедури та строків проведення заходів контролю регулятором”, – пояснили в Нацкомісії.

Відповідно до документа також вносяться зміни до законів України “Про Кабінет Міністрів України” та “Про центральні органи виконавчої влади” щодо уточнення спеціального статусу НКРЕКП як центрального органу виконавчої влади.

Джерело: https://www.nerc.gov.ua/storage/app/sites/1/Docs/Postanova_obgruntuvannya/2023/gruden/27.12.2023/p35_27-12-2023.pdf