Київ. 18 липня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), на виконання закону щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках (закон про REMIT) схвалила проєкт постанови “Про затвердження Порядку реєстрації учасників оптового енергетичного ринку”.
Відповідне рішення було ухвалено на засіданні енергорегулятора у вівторок.
“Дуже велику роботу виконано, ми виходимо на фінішну пряму щодо імплементації основного закону, який врегулює повноваження контролю за ринком електроенергії та газу (…) Це епохальна подія, тому що ми починаємо впроваджувати вторинне законодавство щодо RЕМIТ, це дуже потужний інструмент з регулювання наших енергоринків”, – зазначив під час розгляду питання голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський.
Як зазначила членкиня комісії Ольга Бабій, проєкт порядку реєстрації учасників оптових енергоринків розроблено у повній відповідності до вимог ст. 9 Регламенту Європейського Парламенту та Ради ЄС № 1227/2011 (REMIT) про цілісність та прозорість на оптовому енергетичному ринку, а також із врахуванням внутрішніх особливостей, адже, за її словами, “Україні як кандидату в члени ЄС на певний час будуть встановлені особливі зобов’язання щодо ведення реєстру учасників оптових енергоринків”.
“Ця процедура впроваджується не як винятково наша процедура, а як процедура, яка надасть змогу учасникам наших енергетичних ринків надалі працювати на об’єднаних енергоринках. Вона передбачає порядок проведення реєстрації, всі форми реєстрації, які потім будуть сформовані у відповідний реєстр, що буде передано Раді регулювання енергетичного співтовариства (ECRB) для того, щоб ми виконали всі свої зобов’язання щодо імплементації REMIT”, – пояснила суть проєкту Бабій.
Вона також акцентувала увагу на тому, що порядок реєстрації суттєво відрізняється від процедури ліцензування: “Це зовсім інша процедура, інший тип реєстру. З урахуванням того, що для нашого ринку це абсолютно нова історія, хотілося б закликати його учасників, які підпадають під вимогу обов’язкової реєстрації, звернути увагу на цю процедуру та активно долучитися до її обговорення”.
Бабій додала, що за законом про REMIT необхідно завершити реєстрацію учасників оптових енергоринків до кінця цього року, тому ухвалити порядок реєстрації необхідно приблизно до 20 серпня.
Зі свого боку, член комісії Олександр Формагей запропонував передбачити в проєкті окрему або спрощену процедуру реєстрації для чинних ліцензіатів, яких, за його словами, більше ніж 3 тис. юросіб, а також передбачити можливість подання документів через портал “Дія” та уточнити порядок ухвалення рішення про занесення або відмову у занесенні до реєстру.
Як повідомлялося, Верховна Рада 10 червня ухвалила закон №5322 “Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках”, що передбачає імплементацію регламенту REMIT: “за” проголосували 257 депутатів за необхідного мінімуму 226 голосів.
REMIT – Регламент (ЄС) 1227/2011 про цілісність і прозорість на оптовому енергетичному ринку (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency). Його мета – виявлення та запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках (торгівля на основі інсайдерської інформації, маніпулювання на ринку).