Київ. 9 листопада. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила розрахунки виплат власникам домашніх СЕС за вироблену ними електроенергію в серпні цього року в трьох областях – Миколаївській, Київській та Вінницькій.
Відповідне рішення ухвалили на засіданні регулятора в четвер.
Згідно з ним, затверджено акти, надані постачальниками універсальних послуг (ПУП) ТОВ “Миколаївська електропостачальна компанія” (12,5 млн грн), ТОВ “Київська обласна енергопостачальна компанія” (21,7 млн грн) і ТОВ “Енера Вінниця” (22,1 млн грн).
Щодо актів ПУП, які здійснюють розрахунки за здійснену дСЕС е/е після отримання компенсації від НЕК “Укренерго”, то, як зазначалося під час засідання комісії, це питання потребує додаткового вирішення, і готується відповідна нарада за участю НКРЕКП та системного оператора.
Як повідомлялося, кількома днями раніше “Укренерго” заявила про низку порушень обліку е/е дСЕС, через що вона відмовляється підписувати акти ПУПів і відповідно платити компенсацію “зеленого” тарифу. Серед основних порушень – відсутність споживання е/е домогосподарством, генерація е/е вночі та генерація понад норму. Тоді НЕК звернулася до ПУП із проханням виключити з актів ті домогосподарства, щодо яких виявлено порушення, щоб сплатити іншим, а з порушниками ухвалювати окремі рішення. Як зазначила “Укренерго”, відкориговані акти їй надали тільки ПУПи в Київській, Вінницькій та Миколаївській областях, з якими вона їх і підписала.
Тоді НЕК уточнила, що з червня 2023 року має в своєму розпорядженні додаткові інструменти для перевірки відповідності даних, які надають ПУПи щодо виробництва е/е приватними домогосподарствами. Зокрема, саме з червня введено в роботу нові функції на інформаційній електронній платформі “Датахаб”, що дають змогу за кодом точки обліку проаналізувати діяльність кожного виробника.
За даними “Укренерго” на початок листопада, загальний борг компанії з компенсації “зеленого” тарифу перед ПУП за 2022-23 роки становить 2,7 млрд грн (із ПДВ).
Своєю чергою, за цей самий період заборгованість ПУП перед “Укренерго” за передачу е/е, кошти від якої є джерелом для виплати компенсації “зеленого” тарифу домашнім СЕС, становить 12 млрд грн.
Заборгованість ПУП, як зазначає “Укренерго”, є ще однією причиною несплати за е/е дСЕС.