Об'єднати українців зможуть перемоги ЗСУ та відновлення країни, роз'єднати зможуть політичні конфлікти та взаємні звинувачення – соцопитування

Київ. 23 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Переважна більшість українців (65%) на запитання, що може найбільше об’єднати українців, відповіли, що перемоги Збройних сил України, свідчать результати соціологічного дослідження до Дня Незалежності “Уявлення про патріотизм та майбутнє України”, проведеного агентством “Рейтинг” 16-20 серпня 2023 року й оприлюдненого в середу.

Відновлення України назвали 49% опитаних, допомогу одне одному – 40%, економічне зростання – 30%, мову – 25%, вступ до ЄС і НАТО – 20%, єдність політиків – 15%, культуру – 13%, історію – 9%, повернення біженців і релігію – по 4%, інші причини – по 1% і менше.

На запитання ж, що може найбільше роз’єднати українців, більше половини відповіли, що політичні конфлікти (62%) і взаємні звинувачення (59%). Ще 35% назвали економічну кризу, 22% – відсутність відбудови країни, 21% – масовий виїзд українців за кордон, 20% – відмову від вступу до ЄС і НАТО, 19% – поразки ЗСУ, 18% – мову, 12% – релігію, 2% – культуру, 1% – історію.

Загалом під час опитування можна було вибрати не більше трьох варіантів відповіді.

Біженці частіше середнього називали об’єднуючими факторами культуру і повернення біженців, рідше – перемоги ЗСУ. Факторами, що роз’єднують, вони частіше називали взаємні звинувачення, відсутність відновлення та мову, рідше – масову еміграцію, поразки ЗСУ та відмову від вступу до ЄС і НАТО.

У віковому розрізі чим старші респонденти, тим суттєво частіше вони називали об’єднуючими факторами вступ до ЄС і НАТО, мову та єдність політиків, суттєво рідше – взаємодопомогу, відновлення України та культуру. Роз’єднувальними факторами старші респонденти суттєво частіше середнього називали відмову від вступу до ЄС і НАТО та поразки ЗСУ, рідше – економічну кризу, масову еміграцію, та мову.

Опитування проводилося методом CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) серед 6050 респондентів, зокрема 700 внутрішньо переміщених осіб, які перебувають в Україні, і 750 біженців з України. Структура масиву відображає структуру населення України станом на початок 2022 року. Похибка репрезентативності дослідження з довірчою ймовірністю 0,95 для всього масиву даних становить не більше ніж 1,5%, для підмасивів (ВПО і біженці) – не більше ніж 4%.