Перехід до гнучкого курсу супроводжуватиметься відносною стабільністю в попиті на валюту – НБУ

Київ. 3 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національний банк України (НБУ) не очікує істотних стрибків у попиті на валюту найближчим часом у зв’язку з переходом на гнучкий курс із 3 жовтня завдяки збереженню привабливості гривневих активів і покриттю дисбалансів на ринку міжнародної допомоги, повідомив заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук на брифінгу в понеділок.

“Хоча і є структурний дисбаланс, але він не такий значний. Ми маємо можливість покривати (його – ІФ-У) коштами від міжнародної підтримки. У нас досить привабливі активи в національній валюті… Тому, власне, ми суттєвих змін у чистому попиті на валюту, фундаментального такого попиту, не очікуємо внаслідок нашого рішення в короткостроковій перспективі”, – сказав він.

Ніколайчук також зазначив, що в довгостроковій перспективі “ми отримали інструмент, завдяки якому ми зможемо краще управляти і валютним ринком, і економікою”.

Заступник голови зазначив, що теперішня ситуація кардинально відрізняється від липневої торік, коли НБУ девальвував офіційний курс на 25%: тоді громадяни очікували стрімкої девальвації, на ринку був значний спред між офіційним і готівковим курсом, а рівень міжнародних резервів був близький до $20 млрд.

“У нас був величезний спред між офіційним курсом і готівковим курсом. Тоді, звичайно, всі намагалися максимально перейти на іноземну валюту. Зараз, як уже зазначалося, ми переходимо до нового режиму. Робимо цей крок в умовах з позиції сили, почуваючись досить комфортно з погляду міжнародних резервів…”, – сказав він.

Ніколайчук резюмував, що купівля валюти “наперед”, зокрема, через оприлюднення Мінфіном прогнозу середньорічного курсу у 2024 році 41,4 грн/$1 у проєкті держбюджету, мала значно менші масштаби, ніж торік.

Своєю чергою заступник глави НБУ Юрій Гелетій визнав, що курс 41,4 грн/$ справді призвів до розширення чистого попиту на валюту за системою, проте впродовж минулого тижня ситуація покращилася.

Він додав, що бачить потенціал для подальшого розширення пропозиції. “Ситуація стабілізувалася протягом минулого тижня, скоротився чистий попит, але, тим не менш, ми вважаємо, що ще є запас, що пропозиція має розширюватися. Я думаю, що в нас один вихід – моніторити ситуацію. Будемо аналізувати те, що відбувається, але вважаю, що є потенціали для повернення виручки”, – сказав Гелетій.

Заступник голови НБУ наголосив, що підрозділ фінмоніторингу активно працює й аналізує ситуацію на ринку. Він нагадав, що в березні цього року завдяки протидії схемам на гральному ринку вдалося скоротити попит на валюту з $80-82 млн на добу до $40 млн, і зараз він коливається в межах від $35 млн до $50 млн залежно від ситуації.

“Сподіваємося, цей комплекс заходів сприятиме збільшенню пропозиції та зменшенню тиску на золотовалютні резерви”, – резюмував Гелетій.

Голова Нацбанку Андрій Пишний наголосив також, що будь-який прогноз курсу, чи то прогноз Міністерства фінансів, чи то Міністерства економіки, чи то експертів, не є для Національного банку ні орієнтиром, ні метою.