Польща в рамках наданої Україні аварійної допомоги викупила 690 МВт-год профіцитної е/е – "Укренерго"

Київ. 1 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Польський оператор енергосистеми PSE 31 жовтня на запит НЕК “Укренерго” надав аварійну допомогу шляхом термінової купівлі 690 МВт-год профіцитної української електроенергії, виробленої об’єктами ВДЕ-генерації.

“Вчора Україна не надавала аварійну допомогу Польщі, повідомлення про це не відповідають дійсності. Польський оператор енергосистеми PSE за запитом “Укренерго” надав аварійну допомогу шляхом термінової купівлі надлишків української електроенергії”, – повідомила компанія в телеграм-каналі в середу.

Як пояснили в НЕК, 31 жовтня в енергосистемі було зафіксовано профіцит (надлишок) виробленої електроенергії через активну роботу електростанцій на поновлюваних джерелах енергії (ПДЕ) в сонячний і вітряний день.

“Щоб зберегти баланс між споживанням і виробництвом та уникнути обмеження роботи електростанцій на ВДЕ, “Укренерго” звернулося до польського оператора енергосистеми PSE із запитом на надання аварійної допомоги у вигляді термінової закупівлі надлишків української електроенергії протягом трьох денних годин загальним обсягом 690 МВт-год. Це допомогло уникнути зайвих витрат на компенсацію обмеження роботи об’єктів ВДЕ”, – зазначили в компанії.

Як повідомили у пресслужбі “Укренерго”, ціна проданої до Польщі зайвої електроенергії буде відома разом із підсумковими цінами на польському балансувальному ринку.

“Є ще один вид аварійної допомоги, який також використовується в крайніх випадках для балансування енергосистеми. Зокрема, у випадках значного профіциту електроенергії, як сталося вчора”, – пояснили у пресслужбі ситуацію з аварійною допомогою, наданою Україні польською PSE.

31 жовтня в українській енергосистемі в період з 11:00 до 14:00 був надлишок електроенергії, що утворився ситуативно.

“Це важливо, бо він (надлишок – ІФ-У) не був прогнозованим у ці години. Відповідно, у диспетчера була опція – або обмежити виробництво ВДЕ, а потім заплатити ВДЕ за обмеження тарифні кошти, або попросити оператора суміжної країни терміново забрати цей надлишок, згенерований ВДЕ, за ціною балансувального ринку країни оператора”, – прокоментували у пресслужбі.

У компанії доповнили, що 31 жовтня стався другий випадок, коли “Укренерго” звернулося по такий вид аварійної допомоги в умовах профіциту електроенергії, перший випадок стався в червні 2023 року.

Як повідомило раніше Міністерство енергетики, Україна у вівторок з 11:00 до 14:00 надавала аварійну допомогу оператору системи передачі Польщі сумарною величиною 690 МВт-год.