Профільний комітет рекомендував Раді ухвалити в другому читанні законопроєкт про заборону продажу цигарок у duty-free до завершення війни

Київ. 19 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Парламентський комітет із питань податкової та митної політики рекомендував Верховній Раді підтримати в другому читанні законопроєкт №9315 про заборону продажу цигарок у duty-free до закінчення війни.

Відповідне рішення підтримали 20 народних депутатів профільного комітету, 1 утримався, 1 виступив проти, повідомив голова тимчасової слідчої комісії (ТСК) з економічної безпеки Ярослав Железняк у телеграм-каналі.

За його інформацією, до другого читання текст законопроєкту містить положення про повну заборону до кінця війни продажу сигарет вітчизняного та іноземного виробництва.

Железняк нагадав, що під час роботи ТСК було виявлено схему фіктивного продажу сигарет через магазини duty-free, коли на один чек у середньому продавали по 35 пачок сигарет. Він навів дані агентства Kantar, згідно з якими частка duty-free на ринку сигарет становить 10,8%.

“Тобто, кожна друга нелегальна пачка пройшла через цю схему”, – уточнив він і додав, що після розголосу цієї інформації ТСК “одразу продаж на чек впав у 2-3 рази або на мільйон пачок на місяць”.

“Закриття цієї схеми – це плюс щонайменше кілька мільярдів до бюджету) Десь грошей на 4-5 музеїв такий закон принесе, якщо вам так легше рахувати”, – резюмував глава ТСК.

Як повідомлялося, законопроєкт №9315 передбачає внесення змін до Митного кодексу та інших законів України для протидії незаконній торгівлі тютюновими виробами, зокрема, буде запроваджено заборону на час воєнного стану на розміщення та продаж у магазинах безмитної торгівлі (duty-free) тютюнових виробів, що виробляються в Україні, а також на продаж в одному чеку більше ніж двох пачок тютюнових виробів. Документ також дозволить правоохоронним органам проводити інвентаризацію залишків тютюнових виробів, призначених для розміщення в duty-free.

ТСК Верховної Ради щодо незаконного обігу тютюнових виробів у травні 2023 року виявила схему duty-free. У 2021 році було 48 магазинів безмитної торгівлі, а після початку війни їх залишилося лише 15. Хоча виїзд за кордон для великої кількості громадян закрито, 2022 року було реалізовано 20 млн пачок сигарет, а роком раніше – 27 млн пачок.

Під час розслідування ТСК з’ясувалося, що в наземних пунктах пропуску на один чек купують у середньому 30-35 пачок сигарет, а на інших – лише 5-7, за умови допустимого перетину кордону – тільки дві пачки на одну людину. Кількість вироблених сигарет duty-free і проданих також різниться на сотні тисяч пачок.

Голова парламентського фінкомітету Данило Гетманцев оцінює щомісячні втрати надходжень від трьох підакцизних товарів до держбюджету на рівні $1 млрд.

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики на засіданні щодо ситуації на ринку підакцизних товарів у травні 2023 року рекомендував Державній податковій службі провести перевірки виробників тютюнових виробів та імпортерів із питань виробництва та обігу тютюнової сировини. Він також направив рекомендації Бюро економічної безпеки та Національній поліції вжити заходів щодо виявлення та припинення: незаконної діяльності заводів із виробництва спирту та виробників алкогольних напоїв.

На черговому засіданні в червні ТСК і Нацполіція домовилися запровадити персональну відповідальність керівників регіональних правоохоронних органів за нелегальний продаж сигарет.

Джерело: https://t.me/yzheleznyak/4611