Прогноз МЕА про кінець ери нафтогазу в 2030 р. ґрунтується на ідеології і призведе до енергетичного хаосу – ОПЕК

Київ. 14 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Прогнози про початок кінця ери викопного палива, аналогічні зробленому Міжнародним енергетичним агентством (МЕА), ґрунтуються на ідеології, а не даних; їхня поява часто супроводжується закликами припинити інвестиції в нафтогаз, що може викликати енергетичний хаос, заявили в ОПЕК.

МЕА цього тижня випустило оновлений прогноз щодо споживання нафти, природного газу та вугілля. За оцінкою агентства, попит на ці види палива досягне піку до 2030 року, після чого піде на спад. Причинами скорочення називають швидке поширення поновлюваних джерел енергії та зростання кількості електромобілів. “Ми спостерігаємо початок кінця ери викопного палива і маємо готуватися до наступної ери”, – заявив глава МЕА Фатіх Біроль, зазначивши, що політикам слід вжити заходів для прискорення енергетичного переходу і скорочення викидів, незважаючи на брак коштів і можливу критику з боку виборців.

ОПЕК у своїй заяві називає наведений МЕА прогноз “вкрай ризикованим і непрактичним”, що ґрунтується на ідеології, а не на фактах. Альянс наголошує, що і раніше лунали схожі прогнози – спочатку про пік пропозиції, потім – про пік попиту, але жоден із них не підтвердився. Водночас, на думку альянсу, наразі такі заяви можуть спричинити припинення інвестицій у нові нафтогазові проєкти.

“Такі заяви тільки підводять глобальну енергосистему до значного провалу. Це призведе до енергетичного хаосу за своїм потенціалом безпрецедентного масштабу: з жахливими наслідками для економіки та мільярдів людей в усьому світі”, – наводяться в повідомленні слова генсека ОПЕК Хайсама аль-Гайса.

Альянс нафтовиробників зазначає, що прогноз МЕА не враховує, що сьогодні викопне паливо посідає 80% у структурі світового енергобалансу, а також факт технологічного прогресу, якого домоглася галузь у питанні скорочення викидів.

“Усвідомлюючи, що перед світом постає завдання викорінити енергетичну бідність, задовольнити зростання попиту на енергію і забезпечення доступності енергії за одночасного скорочення викидів, ОПЕК не відмовляється від жодних джерел енергії або технологій. Альянс вважає, що всі зацікавлені сторони мають зробити те ж саме і визнати брак і дефіцит енергії в короткострокових і довгострокових енергетичних реаліях”, – наголосив аль-Гайс.