Проведено дослідження для зеленого відновлення Менської громади

Громадська організація «Центр Доброчин» провела дослідження екологічного стану і потенціалу річки Мена в рамках проєкту «Сталий розвиток та довкіллєва безпека жителів Менської громади Чернігівської області».

Менська міська територіальна громада Чернігівської області впродовж лютого-квітня 2022 року перебувала в тимчасовій окупації та під обстрілами, на її території велися бойові дії. Наразі попри всі складнощі, громада розпочала і продовжує процеси відбудови та відновлення.

На сьогоднішній день одним із пріоритетів є «зелене» відновлення. І його реалізовувати  потрібно вже зараз, а не після закінчення воєнного стану.

Ознайомитись з результатами дослідження можна за посиланнями нижче.

Отримані результати стануть основою для пропозицій при внесенні змін до Плану відновлення та розвитку Менської територіальної громади в частині охорони довкілля та розробці Стратегії зеленого відновлення річок громади.

Частина 1. Експрес-оцінка стану/потенціалу річки Мена за гідробіологічними показниками (макробезхребетними).

Звіт_1

У даному звіті представлено результати експрес-оцінки стану і потенціалу річки Мена за гідробіологічними показниками (макробезхребетними). Для досягнення мети для відбору проб було обрано 5 станцій на різних ділянках ріки Мена. В листопаді та грудні 2024 року організовано та проведено експедиційні виїзди для опису станцій і відбору матеріалу. Всього з п’яти станцій відібрано 7 проб, заповнені відповідні Протоколи відбору проб. Проведено обробку проб з ідентифікацією макробезхребетних. У звіті наведено таксономічний склад угруповань макробезхребетних і їх кількісні показники на різних ділянках (станціях досліджень) річки Мена. В 4 розділі даного звіту представлені результати експрес-оцінки якості водного середовища на різних ділянках р. Мена за показниками макробезхребетних з візуалізацією на карті-схемі.

Частина 2. Збір, систематизація та опрацювання наявних даних щодо стану і управління басейном річки Мена  (аналіз національних і місцевих стратегій, програм і планів).

Звіт_2

Експерти провели збір, систематизацію та опрацювання наявних даних: стратегій, програм і планів місцевого, регіонального і національного рівнів, які прямо чи опосередковано впливають на стан водних об’єктів Менської громади. В першому розділі виконано аналіз довкіллевих стратегій, програм і планів Менської міської територіальної громади, у другому – аналіз довкіллевих стратегій, програм і планів Чернігівської області,  в третьому – розглянуто План управління річковим басейном Дніпра 2025-2030, суббасейни Верхнього Дніпра та річки Десна і аспекти управління водотоками Менської громади. Дані стануть основою для розробки Стратегії зеленого відновлення річок Менської громади з пріоритетом спрямованим на досягнення доброго стану/потенціалу водних екосистем і збереження біорізноманіття.

 Частина 3. Проведення онлайн опитування (Google форма) жителів громади

Звіт_3

В рамках дослідження екологічних компонентів громад Чернігівщини громадською організацією Центр “Доброчин” у лютому-березні 2025 року проведено анкетування жителів Менської територіальної громади стосовно їх особистого досвіду щодо екології Менщини за останні два роки. Питання стосувалися як визначення та пріоритизації основних екологічних проблематик і рівня їх значущості, так і особистого досвіду громадян безпосередньо у заходах екологічного спрямування в Менській громаді, а також пропозицій жителів щодо покращення ситуації.

Наступними кроками будуть:

  • Узагальнення отриманої інформації, визначення і обґрунтування пріоритетних заходів, спрямованих на досягнення доброго екологічного стану/потенціалу досліджуваних водних об’єктів, враховуючи зміни клімату і збереження біорізноманіття.
  • Огляд і обрання природоорієнтованих рішень з урахуванням запиту громади і встановленими цілями.

Діяльність проєкту створить умови для більш ефективне управління «зеленим» відновленням в Менській територіальній громаді Чернігівської області.

Діяльність проходить в рамках проєкту «Сталий розвиток та довкіллєва безпека жителів Менської громади Чернігівської області» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».