РФ у 2023 р. поставила на світові ринки 15-16 млн зерна з окупованих українських територій – УЗА

Київ. 7 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Країна-агресор Російська Федерація поставила цьогоріч на світовий ринок у середньому 16 млн тонн зернових, що вирощуються на окупованих нею українських територіях, повідомив президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачьов.

“Якщо допустити, що близько 6 млн га, які ми не можемо вважати своїми, нехай на 2 млн га йдуть бойові дії, то 4 млн га точно використовується для вирощування (зернових культур – ІФ-У). Якщо взяти середню врожайність у 4 тонни (з 1 га – ІФ-У), то можна сказати, що близько 16 млн тонн можуть експортуватися від імені Росії”, – сказав він у рамках Business Breakfast із Forbes Ukraina в середу.

Президент УЗА розповів, що протягом перших кількох місяців Росія “крала зерно з окупованих українських територій”. Нині окупаційна влада має свої вимоги до фермерів.

“Якщо фермери, які там (на окупованих територіях – ІФ-У) перебувають, не перереєстрували свої фермерські господарства і не отримали російських документів, вони не мають права займатися будь-якою підприємницькою діяльністю. Якщо компанія не хоче здійснювати перереєстрацію, то тоді приходить хтось, забирає цю землю і вирощує там зерно”, – пояснив Горбачьов.

За його інформацією, близько 15-16 млн тонн зерна “запросто” поїхали в порти Бердянська і Маріуполя, а також Криму, відвантажуються звідти, на нього видаються сертифікати РФ і воно поглинається світовим ринком як російське зерно.

Горбачьов припустив, що Міністерство закордонних справ України та Міністерство внутрішніх справ має більше інформації щодо цих операцій із краденим українським зерном, однак вона наразі не розголошується. Він нагадав, що українським спецслужбам були відомі прізвища членів екіпажів кораблів, на яких воно вивозилося.

Президент УЗА підтвердив, що серед членів асоціації є постраждалі аграрні компанії, які обробляли нині окуповані 6 млн га українських земель.

“Серед наших учасників є компанії, які втратили контроль над землями, над елеваторами, над переробними заводами. (…) Зрозуміло, що жодні страховки цього не покривають, тому це чисті втрати. Багато підприємств там уже зруйновано, розкрадено. Багато компаній опинилися на межі банкрутства, тому що втратили величезні кластери з технікою, з людьми й не знають, як існувати”, – сказав Горбачьов.

Він висловив сподівання, що компанії знайдуть комерційний шлях вирішення цієї проблеми.

Горбачьов також повідомив, що РФ експортує Чорним морем зерно не з усієї своєї території, а з Південного федерального округу, який має хороші ґрунти та помірний температурний режим. Крім того, експортні агропоставки РФ на світовий ринок – це 70% пшениці та 20% кукурудзи, а Україна – 50% кукурудзи та третина виробленої кукурудзи.

Президент УЗА зазначив, що якість російської пшениці, вирощеної на півдні, досить висока. Завдяки більш тривалому світловому дню і високим температурам у ній більше білка, що дає змогу віднести її до високих сортів продовольчої пшениці.

“Ми перетинаємося на ринках Єгипту і всіх країн Південної Африки. Але росіяни пропонують демпінгові ціни”, – сказав він, додавши, що 2023 року 80% пшениці, яку Алжир імпортував, була російською, тоді як п’ять років тому 100% імпорту йшло сюди з Франції.

“Росія виштовхує не те що українську пшеницю або кукурудзу – вона навіть конкурує з європейськими країнами. Думаю, що це проблема. Адже на продовольчі товари немає санкцій, їх можна постачати в Ірак та Іран, і Росія цим користується. Вони не мають проблем із портами, їх не бомблять, фрахт дешевший, логістика швидша і міжнародна спільнота їх сприймає як хорошого продавця”, – резюмував президент УЗА.