Рівень релігійності українців знову знизився після зростання у 2022 році – опитування

Київ. 26 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Рівень релігійності жителів України повернувся до значень, близьких до показників 2021 року. Про це свідчать результати опитування, проведеного Центром Разумкова.

“Хоча з початком повномасштабної російської агресії частка громадян, які визнають себе віруючими, зросла з 68% наприкінці 2021 року до 74% у листопаді 2022 року, у листопаді 2023 року частка віруючих знизилася до 70,5% (і наразі статистично значуще не відрізняється від рівня 2021 року)”, – зазначено у звіті за підсумками дослідження, оприлюдненому у вівторок.

Традиційно рівень релігійності вищий у старших вікових групах порівняно з молодшими (у 2023 році найменше віруючих серед 18-24-річних – 55%, тоді як в інших вікових групах – від 65% до 78%). Серед жінок віруючих більше порівняно з чоловіками (78% і 62%, відповідно). Частка віруючих вища серед жителів сіл (75%), ніж серед жителів міст (68%).

При цьому більшість громадян України довіряє церкві. Водночас наголошується, що цей показник знизився – зі встановленого 2010 року максимуму в 72,5% до 59% у 2023 році. Найбільшою мірою довіряють церкві жителі Західного (72% респондентів) і Південного (69%) регіонів. У Центральному регіоні довіряють 54%, а найнижчий рівень довіри до церкви зафіксовано у Східному регіоні, де їй висловили довіру лише відносна більшість респондентів (47%), що лише на 7% перевищує частку тих, хто їй не довіряє.

Розподіл конфесійних вподобань громадян за останні роки не зазнав особливих змін: більшість опитаних ідентифікують себе з православ’ям (у 2023 році – 61%); значна кількість послідовників греко-католицизму (11%), а також тих, хто назвав себе “просто християнами” (тобто вважають себе християнами, але не відносять себе до певної християнської конфесії – 11%).

Інші конфесії та релігійні напрями (протестантизм, римо-католицизм, іслам, юдаїзм та ін.) представлені меншою кількістю прихильників. 2021 року було зафіксовано найвищу за весь період досліджень Центру Разумкова частку тих, хто не зараховує себе до жодного з віросповідань (19%), однак після початку повномасштабної війни 2022 року їх частка знизилася до 12%, і 2023 року вона становила 13%.

Опитування проводилося соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні з 9 до 15 листопада 2023 року.

Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях – тільки на тих територіях, які контролює уряд України і на яких не ведуться бойові дії).

Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на завершальному етапі (коли здійснювали відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).

Опитано 2022 респонденти віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Водночас додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.

Джерело: https://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/riven-religiinosti-dovira-do-tserkvy-konfesiinyi-rozpodil-ta-mizhtserkovni-vidnosyny-v-ukrainskomu-suspilstvi-lystopad-2023r