Румунія офіційно затвердила умови імпорту українського зерна

Київ. 13 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Уряд Румунії затвердив постанову, що регламентує імпорт чотирьох сільгоспкультур з України, повідомив міністр сільського господарства та сільського розвитку Румунії Флорін Барбу на брифінгу за підсумками засідання уряду в четвер.

“Сьогодні уряд ухвалив надзвичайну постанову, яка захищає румунських фермерів від імпорту зерна з України. На основі механізму, узгодженого з Україною, ми встановлюємо процедуру, згідно з якою ми дозволяємо імпорт пшениці, кукурудзи, соняшнику та сої тільки на підставі маркетингової угоди, виданої Міністерством сільського господарства та сільського розвитку”, – навів його виступ офіційний сайт уряду Румунії.

Він пояснив, що імпорт українського зерна буде можливий тільки для румунських фермерів і переробників, які документально підтвердять, що воно необхідне для поповнення запасів. Окрім того, переробляти або використовувати як корм можна тільки те зерно, яке відповідає стандартам якості, підтвердженим сертифікатами ANSVSA на підставі отриманих і проаналізованих зразків.

Міністр також конкретизував механізм імпорту, згідно з яким румунські фермери та переробники, які хочуть поповнити свої запаси, подають документи, що підтверджують необхідність імпорту. Комісія з аналізу заявок перевіряє документи й ухвалює рішення дозволяти імпорт чи ні. ANSVSA видає сертифікат відповідності імпортованої продукції на підставі аналізу зразка продукції, наданого імпортеру. Мінсільгосп Молдови видає фермеру або переробнику угоду на постачання на ринок необхідної йому кількості. Перед надходженням на переробку або подання товар перевіряє ANSVSA для повторної перевірки відповідності якості.

“Я не можу допустити, щоб на румунський ринок потрапили продукти, уражені хворобами та шкідниками або які не на 100% безпечні для нашого споживання. Термін дії маркетингової угоди спливає за досягнення необхідної якості імпорту. Механізм узгоджено і з нашими фермерами, і з владою України”, – наголосив Барбу.

Румунський міністр також повідомив, що наступного тижня зустрінеться з міністром сільського господарства Республіки Молдова, щоб проаналізувати запаси та кількість зерна, що є в розпорядженні молдовських фермерів. Аграрні міністри Румунії та Молдови мають намір домовитися про “новий практичний механізм ліцензування і про зернові, які мають надходити з Республіки Молдова”.

Відповідаючи на запитання про можливе розширення списку агротоварів, що підлягатимуть ліцензуванню, Барбу повідомив, що поки що такого рішення немає, однак наступного тижня відбудуться перемовини з румунськими переробниками та ритейлерами. З ними обговорюватимуть доцільність будь-яких змін.

Як повідомлялося, Єврокомісія 15 вересня оголосила, що не буде продовжувати обмеження на імпорт сільськогосподарської продукції з України до п’яти сусідніх із нею країн ЄС (Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини) за певних умов, що дадуть змогу уникнути нового різкого зростання постачань.

Обмеження були запроваджені 2 травня 2023 року і стосувалися імпорту пшениці, ріпаку, соняшнику та кукурудзи. Ці п’ять східноєвропейських країн-членів ЄС стверджували, що українська с/г продукція в умовах її безмитного ввезення до ЄС осідає у них і завдає шкоди місцевому агросектору.

Після зняття обмежень Польща, Угорщина і Словаччина запровадили односторонні заборони. Польща розширила список заборонених до імпорту продуктів за рахунок ріпакової макухи і шроту, а також кукурудзяних висівок, пшеничного борошна і похідних товарів. Угорщина довела цей список до 24 товарних позицій.

Україна подала позов до СОТ, звинувативши Польщу, Угорщину та Словаччину в дискримінаційному ставленні до її агропродукції.

Наразі тривають переговори України про впровадження механізму ліцензування експорту українських агротоварів з обов’язковою верифікацією в кожній із п’яти країн.

Джерело: https://gov.ro/ro/stiri/briefing-la-finalul-edintei-de-guvern-sustinut-de-ministrul-justitiei-alina-gorghiu-ministrul-agriculturii-florin-barbu-ministrul-investitiilor-i-proiectelor-europene-adrian-caciu-i-purtatorul-de-cuvant-al-guvernului-mihai-constantin