Рютте за підсумками зустрічі із союзниками напередодні саміту НАТО: Розглядаємо рішення, які дадуть Україні сигнал про членство в альянсі

Брюссель. 28 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Союзники по НАТО розглядають рішення, які буде ухвалено на саміті альянсу у Вільнюсі, і які дадуть Україні “чіткі сигнали щодо того, що її майбутнє – в НАТО”, заявляє прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

Із такою заявою він виступив у вівторок у Гаазі на пресконференції, яка відбулася після закінчення спільного з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом обіду, присвяченого підготовці майбутнього саміту альянсу у Вільнюсі.

У заході також узяли участь президенти Литви, Польщі та Румунії і прем’єр-міністри Албанії, Бельгії та Норвегії.

Відповідаючи на запитання журналістів про “сьогоднішні домовленості щодо конкретних кроків для України на шляху до членства в НАТО”, Рютте сказав: “Президенти Литви і Румунії (у вступному слові) дуже чітко сказали, що після Бухареста ми повинні просуватися вперед, ми не можемо просто дотримуватися мови Бухареста. Ми розглядаємо рішення, які ми можемо схвалити на саміті НАТО, які дадуть Україні чіткий сигнал, що її майбутнє, твердо – в НАТО. Ми розглядаємо конкретні заходи, які ми можемо здійснити, один з яких уже було згадано – це Рада Україна-НАТО, де ми будемо працювати нарівні між 31 країною НАТО та Україною. Це обговорення триватиме в наступні дні, привівши, у чому я твердо впевнений, до домовленостей на саміті у Вільнюсі”.

Зі свого боку генеральний секретар НАТО погодився з відповіддю Рютте. “Я можу наголосити на тому, про що сказав прем’єр-міністр Рютте. Консультації тривають, ми готуємо майбутній саміт НАТО. І я, як і Марк Рютте, абсолютно впевнений, що ми знайдемо спільну основу, як відповісти на українські устремління до НАТО”, – сказав Столтенберг.

При цьому він нагадав, що альянс “уже погодився на багато що, також коли йдеться про членство України в НАТО”. Зокрема, всі союзники згодні з тим, що двері НАТО відкриті, і всі союзники згодні з тим, що Україна буде членом НАТО. “Ми також погодилися, що це союзники по НАТО і Україна вирішуватимуть, коли Україна стане членом НАТО, а не Росія. У пана Путіна немає вето на розширення НАТО. Але найважливіше, про що погодилися союзники, не лише на словах, так це щодо найтерміновішого завдання зараз – це гарантувати, що Україна переможе, а Путін не виграє в Україні”, – додав Столтенберг.

При цьому він запевнив, що під час саміту союзники знову підтвердять свою підтримку Україні. “Ми також просуваємося в питанні членства, посилюємо нашу практичну підтримку, включно з багаторічною програмою переходу на стандарти НАТО, зміцнюємо політичні зв’язки за допомогою Ради Україна-НАТО, і також знайдемо спосіб розв’язати конкретний шлях у питанні членства”, – зазначив генсек альянсу.