(розширена версія, додано подробиці)
Дубай. 13 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Країни-учасниці кліматичного саміту COP28 у середу схвалили без заперечень підсумковий документ, запропонований Об’єднаними Арабськими Еміратами, який закликає до відходу від використання викопного палива до 2050 року.
“Ми розробили надійний план дій, щоб зберегти мету щодо обмеження зростання температури в 1,5 градуса за Цельсієм. Це збалансований план, спрямований на скорочення викидів”, – заявив голова COP28 султан Ахмед аль-Джабер.
У пунктах угоди, що стосуються відходу від викопного палива, запропоновано “скорочення як споживання, так і виробництва викопного палива у справедливий, упорядкований і рівноправний спосіб, щоб досягти чистого нуля до 2050 року, до або близько нього”.
Крім того, передбачається “поетапна відмова від неефективних субсидій на викопне паливо, які заохочують марнотратне споживання і не вирішують проблему енергетичної бідності або просто перехідного періоду”.
Новий проєкт, однак, не містить пунктів про зобов’язання щодо поетапної відмови від використання викопного палива, до ухвалення яких закликали багато країн, громадські організації та вчені, зазначають західні ЗМІ.
Угода також містить заклик до потроєння використання відновлюваних джерел енергії та подвоєння енергоефективності.
Документ зазнав критики низки експертів за те, що він залишає безліч можливостей для пошуку обхідних шляхів, які можуть надати змогу країнам продовжувати розширювати використання викопного палива. Зокрема, документ не забороняє використання “перехідних” видів палива, до яких належить і природний газ.
Делегат Самоа Енн Расмуссен від імені країн, що входять до альянсу малих острівних держав, заявила, що представників цих країн “навіть не було в залі”, коли аль-Джабер оголосив про укладення угоди. Вона додала, що “необхідна корекція курсу не була проведена”, оскільки в документі йдеться не про “відчутні зусилля зі скорочення викидів”, а про стандартні кроки на шляху до цієї мети.
“Угода може потенційно відкинути нас назад, ніж привести вперед”, – додала Расмуссен.
Делегація ЄС, яка раніше підтримувала малі острівні держави в боротьбі за більш жорсткі формулювання, назвала ухвалену в середу угоду історичною. Член Єврокомісії з боротьби зі зміною клімату Вопке Хукстра заявив, що “вперше за 30 років ми можемо побачити початок кінця використання викопного палива”.
“Це дуже значний крок на шляху до досягнення мети обмеження зростання температури в 1,5 градуса за Цельсієм”, – додав Хукстра.
Спецпосланець США з питань зміни клімату Джон Керрі також підтримав угоду.
“Цей документ посилає дуже потужні сигнали світу”, – заявив Керрі.
При цьому спецпосланець США зазначив, що “багато, дуже багато людей хотіли б чіткіших формулювань про відмову від викопного палива”, але, тим не менш, назвав угоду компромісом.
Генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив, що “вперше в підсумковому документі визнається необхідність переходу від використання викопного палива”.
“Ера викопного палива має закінчитися – і закінчитися справедливістю та рівністю”, – зазначив він.
Виконавчий секретар Рамкової конвенції ООН з питань зміни клімату Саймон Стіл попередив, що ухвалена угода є “рятувальним колом для боротьби зі зміною клімату, а не фінішною рискою”.
“Незважаючи на те, що в Дубаї ми не перегорнули сторінку ери викопного палива, досягнутий результат є початком кінця”, – додав Стіл.
Попередній план щодо відмови від викопного палива ОАЕ представили 11 грудня, але багато країн розкритикували проект за недостатню рішучість.
Хукстра заявив, що пропозицій, викладених у проєкті ОАЕ, “вочевидь недостатньо”, і формулювання про поетапну відмову від викопного палива необхідно зробити “сильнішими”.
Очікувалося, що саміт COP28 завершиться у вівторок, однак через те, що країнам не вдалося дійти консенсусу, переговори продовжилися до ранку середи.
Раніше повідомлялося, що поточний рік вважається другим найспекотнішим в історії після 2016 року. Метеорологи очікують, що щонайменше один рік із наступних п’яти буде рекордно спекотним, а також що середня температура повітря у світі підвищиться на 1,5 градуса. При цьому Паризька угода 2015 року передбачає завдання обмеження зростання загальносвітової температури на Землі позначкою в 1,5 градуса за Цельсієм до 2050 року.