ШІ розшифрував древній свиток, який лежав під попелом Везувія протягом 2000 років

Розшифрування давніх текстів – складне завдання, яке не завжди вдається вченим вирішити. Зазвичай ці тексти написані на давніх, вже неіснуючих мовах, і сам текст може бути надзвичайно важким розшифрувати.

 

Протягом тисяч років чорнила вигорають або стираються, особливо, якщо свиток зберігався не в бібліотеці, а в екстремальних умовах. Гарним прикладом є свитки, які були виявлені під час розкопок давньоримського міста Геркуланум, знищеного вулканом Везувій. Ці тексти були вугільними та пролежали під шаром вулканічного попелу майже 2000 років. За словами археологів, свитки неможливо розкрити, не кажучи вже про прочитання тексту. Проте цю задачу, можливо, зможе вирішити штучний інтелект, якому вже вдалося розшифрувати деякі слова та літери.

Розшифрувати одне зі слів сувія вдалося відразу двом студентам, які працювали незалежно один від одного – Люку Фарітору, студенту Університету Небраски-Лінкольн, а також Юсефу Надеру, аспіранту біоробототехніки Вільного університету Берліна в Німеччині.

Обидва студенти змогли виявити у тексті слово “πορυρας”, або “порфіри”, що в перекладі означає “фіолетовий”. Це перше слово зі стародавніх сувоїв Гераклуанума, яке вдалося розшифрувати за допомогою штучного інтелекту, про що повідомляє видання ScinceAlert.



Люк Фаритор навчив модель машинного навчання на шаблоні, тобто одному з сувоїв, де текст добре читається. Цей шаблон допоміг навчити систему розпізнавати чорнильні штрихи. Більше того, у міру навчання розпізнавати чорнильні мазки, ІІ став виявляти й інші закономірності, пов’язані з рукописом. У результаті вдалося розшифрувати слово “порфіри”.

Автор: Олекса Дімітров

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *