Київ. 9 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина вважає, що якщо будь-яка країна, яка свідомо політично ухвалює рішення блокувати вступ України до Європейського Союзу, вона знайде причину.
“Я не хочу, щоб Угорщина ставала топтемою в питанні розширення, принципово. Я впевнена, що ми зможемо подолати і цей виклик, який справді буде викликом для нас наступного місяця”, – сказала Стефанішина на пресконференції в четвер у Києві.
За її словами, ще у вересні українська делегація передала Угорщині дорожню карту, яка містить технічні та організаційні заходи щодо підручників, навчального процесу, рішень Міністерства освіти і науки, додаткових законодавчих змін, які будуть базою для переговорів.
“Ми поділяємо питання прав угорської національної меншини в Україні, які безумовно задоволені, як і права великої кількості інших національних меншин… і питання угорського уряду, який їх порушує. Як кажуть в Одесі – це дві великі різниці. Права угорської національної меншини тут забезпечені”, – додала вона.
Стефанішина наголосила, що влада впевнена, що політично цей виклик буде подолано.
“Не йдеться про жодні поступки, але ми маємо розуміти, що наш діалог вийшов на новий рівень”, – наголосила віцепрем’єрка.
За її словами, Україна готуватиме законодавчі зміни, які стосуватимуться і освіти, і мови, але “точно вони не стосуватимуться можливості незнання української мови.
“Будь-яка країна, яка свідомо політично ухвалює рішення щодо України, вона знайде причину… На сьогодні Угорщина таку заяву зробила. Ми розуміємо, що така заява є, але й розуміємо, що є і діалог із Будапештом”, – підсумувала віцепрем’єрка.
Як повідомлялося, 8 листопада Європейська комісія рекомендувала Європейській раді розпочати з Україною переговори про членство в ЄС. Також Раді рекомендується ухвалити рамки перемовин, щойно Україна ухвалить, серед іншого, закон, що стосується решти рекомендацій Венеційської комісії від червня 2023 року та жовтня 2023 року, пов’язаних із законом про національні меншини, а також врахує рекомендації Венеційської комісії, пов’язані із законами про державну мову, медіа та освіту.
Заступник глави Офісу президента Ігор Жовква вважає, що рекомендації Венеціанської комісії щодо закону про національні меншини можуть бути повністю прийняті Україною вже в листопаді поточного року.
У свою чергу уряд Угорщини погрожує накласти вето на початок переговорів з Україною щодо вступу до Європейського Союзу, доки не будуть виконані угорські вимоги щодо мови освіти. А президент Угорщини зазначив, що він не бачить прогресу щодо проблеми дотримання прав етнічних угорців, які проживають в Україні, і вважає за необхідне вирішити цю проблему для продовження підтримки Києва з боку Будапешта.
Крім того, глава МЗС Угорщини Петер Сіярто заявив, що Україна не буде в ЄС під час війни, оскільки там немає свободи слова і виборів.
Водночас Стефанішина заявляє, що Україна передала угорському уряду дорожню карту вирішення питань, які їх цікавлять, щодо національної меншини.